En iyi Lens Markası Hangisi

En iyi Lens Markası Hangisi

Bir lensin kalitesini iyi hazırlanmış pazarlama stratejileri, şişirme reklamlar ve feyk kullanıcı yorumları belirlemez.

Kaliteden bahsedebilmek için bazı önemli kriteleri net olarak belirlemek gerekmektedir. Ne yazık ki rüzgarlı havalarda ve klima bulunan ortamlarda kuruluk problemine engel olan lenslerden bahsetmek aslında yersizdir. Gece yatılabilen bir lens için lens ile uyuma imkanınından mucizevi bir özellik olarak bahsetmek göz sağlığı sorunlarına kapı açmak anlamına gelir. Kontakt lensleriyle uyuyan veya uyanan kişilerde oksijen azlığına bağlı göz kızarıklıkları ve göz enfeksiyonları kaçınılmaz olduğunu biliyor musunuz?

Hangi lens daha kaliteli?

Hangi lens kaliteli sorusu aslında objektif olarak cevaplanması gereken ciddi bir konudur. Çünkü lens pazarlama stratejileri bol oksijen ve kuruluk sorunlarından çok ne kadar daha fazla satış yapılabilir konusu ile ilgilenmektedir. Bütün firmalar kendi ürettikleri lens için daha kaliteli methiyeleri düzerlerken, olan kontakt lens kullanıcısına olmakta. Bu durumda en iyi lens markası aramaya gerek yok! Neticede kontakt lens dayanıklı tüketim malzemesi veya otomobil değil! İnternet yorumlarına aldanarak kaliteli lens markası arayışı sağlığınızı tehlikeye atabilir.

lens’te En iyi marka diye birşey yok! En iyi reklam pazarlaması var! Şu an dünya pazarında bulunan tüm lens markaları hammadde ihtiyaçlarını bir kaç büyük üretici firmadan temin ederek üretim yapmaktalar. Bir çok kontakt lens markası fason veya private label olarak üretiliyor. Bu durumda geriye kalan en iyi reklamla satış ve pazarlama yönetimidir.

Kontakt lens tüketicisi için en iyi lens markası demek aldığı fayda açısından gözüne batmayan veya kuruluk yapmayan olarak algılanıyor! Örnek olarak Acuvue Oasys lens satın alıp kullanan bir kişi bu lensin sürekli olarak gözüne battığını ve yanma yaptığı için kalitesiz olduğunu düşünerek bir sonraki satın almasında Optix lens takıp rahat ettiği zaman Optix lensinin, Acuvue Oasys’den daha kaliteli olduğunu düşünebiliyor. Aslında örnekte yaşanan deneyimin marka ile hiçbir alakası yok!

Cevap: İlk önce kullandığı Acuvue Oasys 8.40 temel eğride ve 14.00 mm çap’ta idi.. Kullandığı oasys lens markası gözünde hareketsiz kalarak göz yaşı akışını olumsuz etkiledi ve kornea’ya baskı yaparak konforsuzluk hissine neden oldu (Kontakt lens uzmanları için lensi dar uyumu).

İkinci satın alınan Optix lens 8.60 temel eğride ve 14.20 mm çap’ta olduğu için göz keratometreleri ile uyum sağlayarak konforlu bir kontakt lens kullanımı deneyimi oldu (en iyi lens markası ne demek).

Yukarıda yazdığımız örnekte anlaşıldığı gibi iyi marka hangisi? Sorularına takılmak son derece yersiz! Örneği ters çevirecek olursak göz keratometrik değerleri 8.40 temel eğriye isabet eden bir başka kişi 8.60 temel eğrili Air Optix Aqua’yı kullanırsa lens kornea’ya pupila bölgesinden baskı yapacağı için göz yaşı akışı olumsuz etkilenecek, lens çapı büyük olduğu için göz kapağı etkileşimi ile batma yaşayacaktır.

Genellikle kontakt lens kullanıcısı korneal parametlerini hesaba katmadan 5 yada 6 lens markasını gözünde deneyerek en iyisinin hangisi olduğuna karar vermek eğilimini taşıyor. Deneme yanılma yöntemi ile yapılan lens’te en iyi marka arayışı lens kullanımına engel göz problemlerinin ortaya çıkmasını sağladığı gibi görme kayıpları ve körlüğe varan çok daha kötü durumlarla sonuçlanabiliyor.

Bir otomobil veya cep telefonu tavsiye edilecek bir ürün olabilir! Fakat kontakt lens markası konusunda tavsiyede bulunmak son derece yanlış ve yersiz bir davranıştır. Gözde yanmaya neden olmayan, batma yapmayan en rahat lens markası boşu boşuna aramayın! Kaliteli kontakt lens yoktur! Göze uygun kontakt lens vardır..

Leave a Comment