Renk körleri nasıl polis olabilir

Renk körleri nasıl polis olabilir, renk körü olup polis olmanın bir yolu var mı merak edenler yazımızı dikkatle okuyabilirler.

Renk körleri iç işleri bakanlığı sağlık yönetmeliğine göre polis olmaya elverişli olmayabilir. Yönetmelikte diskromatopsi bulunmama şartı polis mesleğine engel teşkil etmektedir. Ön mülakat ve devlet hastanesi sağlık kontrollerinde yapılan renk körlüğü testini göremeyenler elenmektedir. Polis adaylarının 1990 yılı versiyonu olan resmi ishihara testinde 34 adet plakayı doğru şekilde okumaları istenmektedir. Örnek olarak; Bazı durumlarda doktorlar 20 adet renk testinden en az %80’ini doğru şekilde okuyan adaylara onay verebiliyorlar.

Renk görme problemi olan adaylardan önemli bir bölümü testi ezberleme yoluna giderek başarısız olmaktadır. Ezberleme yöntemiyle başarılı olamamalarının iki nedeni; ortamdaki ışık miktarı ve renk kitapçığının orijinal olmamasıdır. Resim içindeki sayılar aynı olmasına rağmen ışık nedeniyle dalga boyu değişmektedir. Renk görme eksikliği olan bir polis adayı eski, yıpranmış ve üzeri parlayan kitapçıkları doğru görmesi nerede ise imkansızdır. İnternette 70 ile 100 lira arasında satılan sahte renk körlüğü testlerinin sağlık kontrolü ve mülakatlarda kullanılması son derece ürkütücüdür.

  • Renk körlüğü lensi takarak kitapçığı %100 doğru okuyabilirsiniz.
  • Gözde belli olması çok zordur. Çıplak gözle anlaşılamayacak kadar göz üzerinde farkedilmeden durabilir.
  • Kırma kusuru ölçen bilgisayarlar göz üzerinde lens olduğunu asla anlayamaz.
  • Ön sağlık kontrollerinde anlaşılması imkansızdır.
  • Devlet hastanesinde doktorun farketme ihtimali %10’dur.

Renk körlüğü lensi belli olur mu?

Kontakt lens kullanarak polis olunabilir. Çünkü gözde duruşu belli olmaz. Şeffaf lens yüzeyi merkezinde bulunan koyu renkli filtre göz bebeğiyle uyum sağlayarak karşıdan bakıldığında anlaşılmayacak bir durum ortaya çıkmaktadır. Ayrıca keratometrik değerler; iris çapı ve göz eğriliği ölçüldüğünden lens gözde büyük görünmeyerek doğal durur.

Renk Körlüğü Lens Ölçümü

20 Mart 2018 Renk Körlüğü

Leave a Reply