Bebeklerde Konjonktivit ve Alerji

Bazı bebeklerde konjonktivit rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Sizde bu enfeksiyona maruz kalabilirsiniz. Belirtileri: Konjonktivitin belirtileri arasında göz ve göz kapaklarında kızarma, şişme, beyaz kısımda kanlanma ayılabilir. Bakteri, virüs veya alerjiden kaynaklanabilir. Gözlerde bolca çapaklanma olabilir ve çapaklar koyu kıvamda sarımsı yeşil veya ince ve sulu olabilir. Bebek uykudan uyandığında göz kapakları birbirine yapışık olabilir ve açılması için yıkanması gerekebilir.

Yeni doğmuş bir bebekte, konjonktivit doğum sırasında kapılan bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Bebeklerde, tekrarlanan konjonktivit durumları, göz pınarlarında bir tıkanmayı işaret edebilir. Son derece bulaşıcıdır! Konjonktivit son derece bulaşıcıdır.

Enfeksiyonun aile içinde diğer kişilere bulaşmasını engellemek için, ellerinizi özenle yıkayın. Bebeğin havlularını, sabunluklarını, battaniyelerini veya yastıklarını ailedeki diğer kişiler içinde kullandırmayın. Ne yapmalı ? Bebeğin göz kapaklarını ılık su ve pamukla yıkayın.

Enfeksiyonun yayılmasını engellemek için, gözün iç kısmından dışarı doğru temizleyin. Her iki göz için ayrı birer parça pamuk kullanın. Bebeğinizin kontakt lenslerini tam ve mükemmel olarak temizlediğinize emin olun, gerekirse lense profesyonel bir labaratuvarda derin temizlik ve bakım yaptırınız.

Konjonktivite bakteriler, virüsler ya da alerji sebep oluyor. Bakterilerin sebep olduğu konjonktivite genellikle kirli eller ve ortak kullanılan havlular sebep olur, virüsün sebep olduğu iltihaplanma ise soğuk algınlığı, ya da çocukluk dönemi virüs hastalıkları ile ilişkili olarak ortaya çıkıyor.

Alerjik Konjonktivit ise kozmetik ürünler, polenler ve yanlış lens kullanımından olmaktadır. Bebeklerde kontakt lens kullanımında kontakt lenslerin bakım prosedürlerini eksiksiz olarak yerine getirmeniz halinde lense bağlı komplikasyonlar yaşama riski minimum seviyede gerçekleşir. Konjonktivit rahatsızlığında bebeğinizin kontakt lens kullanımına ara veriniz.

06 Haziran 2012 Bebek ve Çocuklar

Leave a Reply