Astigmat Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Astigmat etimolojik anlamda noktasızlıktır. Oftalmolojide astigmat nokta şeklindeki bir cismin görüntüsünün, nokta şeklinde olmamasına denir. Noktasal cismin görüntüsü, iki ayrı düzlemde birbirlerine dik, iki ayrı çizgi şeklinde ise buna düzenli astigmat denir. Düzensiz astigmat ta ise görüntü herhangi bir şekile veya cisime benzemez.

Düzenli Astigmat Nedir? Düzenli astigmatın nedeni, gözün kırıcı ortamlarından kornea ve lensin kırıcılıklarının meridyenlerin tümünde aynı olmamasıdır. Lense bağlı astigmatisma yok denecek kadar azdır. Kornea ön yüzünün küreselliğini kaybedip silindirik olması astigmat nedenidir. Normal şartlarda kornea ön yüzünün dikey ekseninin kırma gücü, yatay meridyeni 0.5 diyoptri daha fazladır (Yatay meridyende eğrilik yarı çapının daha fazla olmasından ötürü). Fizyolojik astigmat adı verilen bu astigmat kornea arka yüzünü ve lens tarafından sıfıra indirilir. Bu nedenle normalde astigmat şikayetimiz yoktur.

Astigmat fizyolojik astigmat sınırlarını aştığında hastalarda astigmat kırma kusuru şikayeti başlar. Hafif astigmat bulunan hastalar görme yönünden yakınmasalar da sürekli ve uzun saatler çalışmalardan sonra astigmat kaynaklı göz yorgunluk şikayeti ve baş ağrıları başlar.(Astenopi)

Bir veya bir buçuk diyoptiri’den fazla astigmat problemi olanlar göz yorgunluğu yanında çapraz çizgilerin yatay ve dikey kollarından birini net, diğerini bulanık görmekten şikayet ederler. Yüksek astigmatı olan kişiler ise daireleri oval görmektedirler.

Astigmat çeşitleri nelerdir?

  • Basit miyop astigmat
  • Basit hipermetrop astigmat
  • Bileşik miyop + astigmat
  • Bileşik hipermetrop + astigmat
  • Karışık astigmat

Astigmat Tedavisi Nasıl Yapılır?

Görüntü çizgilerinin aynı düzleme getirilerek, görüntünün noktasallaştırılması silindirik camlarla yapılmaktadır. Silindirik camların eksenlerine paralel gelen ışınları kıramamaları özelliğinden faydalanılır. Görüntü çizgisi arkaya kalın kenarlı silindirik mercekle, öne ise ince kenarlı silindirik mercekle getirilir. Kontakt lenslerde aynı mantıkla çalışarak, geometrik dizaynları ile görüşü sağlarlar.

Düzensiz astigmat (düzensiz kornea) nedir?
Korneanın ön yüzey düzeninin yok olduğu çeşitli hastalıklarında nefelyon lökom, ödem, iltihaplanmalar, keratokonus benzeri hastalıklar sonucu şekil bozuklukları düzensiz astigmata neden olur.

06 Haziran 2012 Göz Hastalıkları

Leave a Reply