Blog

Yanlış Lens Kullanım Sonuçları

Yanlış kontakt lens kullanmak göz sağlığını ciddi derece bozabilir. Gözleriniz kırmızı damarlı ve sağlıksız mı görünüyor ? Bazı lens kullananıcıları deyim yerinde ise kan çanağı gibi kıpkırmızı gözlerle dolaşırlar. Kırmızı gözler ciddi komplikasyonların habercisi olabilir.

Her insanın gözü farklı bombe ve büyüklüğe sahiptir, o nedenle uygun ölçüde lens kullanması gerekir. Gözün sağlıklı olabilmesi için kornea yeterli oksijen almalıdır. Kullanılan lens göze uygun olmadığı takdirde oksijen iletimi gerçekleşmeyeceği için damarlanma ve kızarıklık meydana gelir. Göz kızarıklığı varken lens takmakta ısrarcı olunursa kısa sürede enfeksiyon kapma riski vardır.

Konjonktivit

Göz kapağı arkası konjontuvit Kornea kan damarları Viral (Bulaşıcı), Alerji, bakteriyel nedenlerle görünür şekilde yüzeye çıkarak göz pembe rengine döner. Polenler, ev tozu, kozmetik ürünler, virüsler ve özellikle ihmalkar, bakım yapmayı sevmeyen tembel lens kullanıcıları dev kabarcıklı konjonktivit hastalığına yakalanırlar.

Blefarit

Dev Kabarcıklı konjonktuvitGözde aşırı seviyede bakteri çoğalarak ön ve arka kapaklarda iltihap yaparak kirpik diplerinde sarı sümüksü belirtiler gösterir. Bakımı iyi yapılmayan, eksik dezenfekte edilen lens bakterilerin çoğalmasına elverişli ortam hazırlar.

Kornea Ülseri

Kornea ÜlseriKornea ülseri bir enfeksiyon sonucu meydana gelebilir daha büyük sıklıkla kontakt lens tahrişinden olur. Emtropion ve blefarit göz kapağı hastalığı kornea tabakasında yaraya yol açabilir. Göz kapak hastalıkları göz yaşının görevlerini yapmasına beslenerek yıkanmasına engel olduğundan; mantar, bulaşıcı virüslere karşı gözü savunmasız bırakarak ülser oluşmasına zemin hazırlar.

Kornea Ülseri Belirtileri

Kısa sürede görüş netliği azalması, gözde acı, gözde şiddetli kızarıklıklar, korne üzerinde beyaz leke’dir.

Keratit

Dış Kaynaklı Travma ve göze kaçıp çıkarılmamış cisimlerdeki mikropların yol açtığı hastalıklardan ileri gelir.

Keratit Belirtileri

Keratit göz enfeksiyonuYabancı cisim kaçmış hissi, ağır, ışığa karşı aşırı duyarlılık, ışığa bakamama, göz akması ve görmede azalma. İltihabi keratit saydam tabakada apse yaparak yaraya dönüşmez ise kronik yaraya (kerotit ülseröz) birkaç gün içinde iyileşirler. Ülserli durumlarda ise mikrop bulaştığında kalıcı yara izleri (beyaz leke) kalır ve ağır yaralarda tüm gözün çıkarılması gerekebilir.

29 Nisan 2015 Genel
About Lens Dünyası

Kontakt lens konusunda; üretimden tüketime 20 yılı aşkın deneyim ışığında lens tüketicilerine doğru bilgileri aktarmak için burada yazarlık yapıyorum.

Leave a Reply