Türkiye’de İnternetten lens satışı yasaklandı!

Türkiye’de İnternetten lens satışı yasaklandı!

İnternet üzerinden online lens atışı yasaklandı.. Numaralı şeffaf ve renkli lenslerin internet üzerinden yerlerde e-ticaret ortamında yasaklanmasından sonra aksesuar olarak kullanılan kozmetik lenslerin satışına kısıtlama getirildi. Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Saim Kerman, numaralı veya sadece renk değişimi için kullanılan tüm lenslerin optisyenlik müessesesinde satılması gerektiğini söyledi.

Vatandaşların refraktif amaçlı kontakt lenslerin haricinde diğer kontakt lensleri, göz hekimi tarafından yeterli ön şarta sahip olup olmadığına bakılmadan gelişigüzel piyasadan temin ettiğini tespit ettiklerini belirten Kerman, ”Kurumumuz tarafından, refraktif amaçlı kontakt lenslerin haricinde diğer kontakt lenslerin nerelerde ve nasıl satışının yapılması gerektiği ile ilgili Eğitim Araştırma Hastanelerinde görevli göz hastalıkları uzmanları ile değerlendirme toplantısı yaptık. Toplantı sonucu refraktif amaçlı kontakt lenslerin haricinde diğer kontakt lenslerin materyal ve uygulama olarak farklarının bulunmadığı sonucu ortaya çıktı. Ayrıca aynı uygulama prensipleri ve komplikasyon risklerinin diğer kontakt lensler içinde geçerli olduğu, diğer kontakt lens kullanıcılarının da kullanım öncesi ve sonrasında aynı muayene ve eğitim aşamalarından geçmesinin gerektiği uzmanlarımızca dile getirildi. Bu yüzden de diğer kontakt lenslerinde göz hastalıkları uzmanı tarafından düzenlenmiş reçete ile optisyenlik müesseselerinde satılmasının uygun ve gerekli olduğu mütaala edildi.” diye konuştu. Kerman, ve toplumun göz sağlığını korumak üzere tüm kontakt lens kullanmak isteyen şahısların göz hastalıkları uzmanı tarafından gerekli muayenelerinin yapılması gerektiğini hatırlattı.

Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, numaralı gözlük ve kontak lenslerin sadece gözlükçülerde satılabileceğini söyleyerek, Sağlık Bakanlığı, internetten satılan numaralı lenslerde standartlara uygunluk, kaçak ürün ve steril olup olmama gibi konularda sıkıntı yaşanabileceği için internet üzerinden lens satışlarını yasaklamıştır. İnternet üzerinden satılan numaralı gözlük ve lens satışı kesinlikle yasal değildir” diye konuştu

Kaynak: http://www.hakimiyet.com/yerel/hakimiyette-bugun-h47272.html#ixzz2Qj5IRUfv

Leave a Comment

yün cami halıları
mide küçültme
mide küçültme ameliyatı
mide küçültme
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor.