Türkiye’de İnternetten lens satışı yasaklandı!

Türkiye’de İnternetten lens satışı yasaklandı!

İnternet üzerinden online lens atışı yasaklandı.. Numaralı şeffaf ve renkli lenslerin internet üzerinden yerlerde e-ticaret ortamında yasaklanmasından sonra aksesuar olarak kullanılan kozmetik lenslerin satışına kısıtlama getirildi. Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Saim Kerman, numaralı veya sadece renk değişimi için kullanılan tüm lenslerin optisyenlik müessesesinde satılması gerektiğini söyledi.

Vatandaşların refraktif amaçlı kontakt lenslerin haricinde diğer kontakt lensleri, göz hekimi tarafından yeterli ön şarta sahip olup olmadığına bakılmadan gelişigüzel piyasadan temin ettiğini tespit ettiklerini belirten Kerman, ”Kurumumuz tarafından, refraktif amaçlı kontakt lenslerin haricinde diğer kontakt lenslerin nerelerde ve nasıl satışının yapılması gerektiği ile ilgili Eğitim Araştırma Hastanelerinde görevli göz hastalıkları uzmanları ile değerlendirme toplantısı yaptık. Toplantı sonucu refraktif amaçlı kontakt lenslerin haricinde diğer kontakt lenslerin materyal ve uygulama olarak farklarının bulunmadığı sonucu ortaya çıktı. Ayrıca aynı uygulama prensipleri ve komplikasyon risklerinin diğer kontakt lensler içinde geçerli olduğu, diğer kontakt lens kullanıcılarının da kullanım öncesi ve sonrasında aynı muayene ve eğitim aşamalarından geçmesinin gerektiği uzmanlarımızca dile getirildi. Bu yüzden de diğer kontakt lenslerinde göz hastalıkları uzmanı tarafından düzenlenmiş reçete ile optisyenlik müesseselerinde satılmasının uygun ve gerekli olduğu mütaala edildi.” diye konuştu. Kerman, ve toplumun göz sağlığını korumak üzere tüm kontakt lens kullanmak isteyen şahısların göz hastalıkları uzmanı tarafından gerekli muayenelerinin yapılması gerektiğini hatırlattı.

Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, numaralı gözlük ve kontak lenslerin sadece gözlükçülerde satılabileceğini söyleyerek, Sağlık Bakanlığı, internetten satılan numaralı lenslerde standartlara uygunluk, kaçak ürün ve steril olup olmama gibi konularda sıkıntı yaşanabileceği için internet üzerinden lens satışlarını yasaklamıştır. İnternet üzerinden satılan numaralı gözlük ve lens satışı kesinlikle yasal değildir” diye konuştu

Kaynak: http://www.hakimiyet.com/yerel/hakimiyette-bugun-h47272.html#ixzz2Qj5IRUfv

Leave a Comment