Teleskopik kontakt lens yeni bir umut

Teleskopik kontakt lens yeni bir umut

Teleskopik kontakt lens retina hasarı veya yaşa bağlı makula dejenerasyonu problemli göz hastaları için yeni bir umut ışığı oldu. Özellikle ileri yaşlarda makula dejenerasyonu hastalığı nedeniyle insanlar karşılarında bulunan kişilerin yüzlerini tanımaktan aciz olabiliyorlar. Başlangıç aşamalarında bulanık ve puslu görme sonrasında ise çapraz görme nedeniyle okuyamama, ilerleyen yaşla birlikte görüntü ortasında karartı gibi belirtiler ortaya çıkıyor. Böyle bir durumda özellikle 75 yaş üzerinde makula dejenerasyonu hastasının baktığı her nesne veya obje sadece kenarlarından görebiliyor merkezde açıkça %80 oranında görme kaybı oluşarak körlüğün en önemli etkenlerinden biri haline gelebiliyor.

Makula dejenerasyonu hastalığınında şu ana kadar bilinen herhangi bir tedavi yöntemi olmamasına rağmen bazı düzeltici mercekler, teleskopik gözlük veya teleskopik kontakt lens seçenekleri belirli oranda faydalı olabiliyor.

Merkez kısımda karartı gören retina hasarlı göz ışığı yeterli seviyede alamadığı için ortaya çıkan paralel odaklanma sorunu gözlük üzerine montajlanan aparat mercek (teleskopik mercek) göze giren ışığı görme merkezinde hasarlı olmayan sağlıklı bölge üzerinde dağılmasını sağlayarak görme kapasitesini arttırı. Bir örnek verecek olursak; 85 yaşında makula dejenerasyonu nedeniyle gazete okuyamayan bir insan teleskopik gözlük sayesinde okuma yapabilir.

Görme kayıpları sadece yaşa bağlı makula dejenerasyonu problemine bağlı olmayıp; Diabet, Retinopati, Yüksek miyop gibi göz hastalıklarından kaynaklanan ciddi bir sorundur. İnsanların normal hayatlarına devam edebilmeleri için teleskopik gözlük kullanmaları kaçınılmaz gibi görünsede teleskopik gözlük fiyatlarının pahalı olması ayrı bir sorun olarak karşılarına çıkabiliyor.

2 yada 3 metre ilerisini göremediğinizi, şu anda gördüğünüzün sadece %9’u kadar görebildiğinizi hayal edebilirseniz teleskopik merceklerin ne işe yaradığını anlayabilirsiniz. Teleskopik merceklerin görme oranını %9’dan %40‘lara kadar çıkardığı düşünüldüğünde gerçekten işe yaradıkları düşünülebilir. Telekopik gözlükler ışığı normalden 7 kat arttırarak nesneleri 6 kat büyüterek insanın görmesini mümkün kılabiliyor.

teleskopik-lens-vizyon

Gözlük üzerinde monte edilen teleskopik mercekler bir çok insanın kurtuluşu olurken fiyatlarının pahalı oluşunun yanında ağırlıkları nedeniyle kullanışsız oluşu bilim insanlarını son dönemde harekete geçirdi. İşviçre’de optik mühendisi Eric Trebmlay kontakt lens üzerine entegre edilen teleskopik mercek tasarımına imza attı. Kontak lens yüzeyine geometrik şekilde eklenen 1 mm kalınlığında teleskop tasarımı görüntüyü 2.8 kat büyüttü fakat yakın ve uzak arasındaki geçişlerin ideal netlikte gerçekleşmesi için 3D TV gözlüğü kullanmak gerekiyor çünkü ışığın ayarlanabilmesi için polarize filtreye ihtiyaç duyulmakta. Şu günlerde modelleme çalışmaları devam ederek test aşamasında prototip geliştirilmeye çalışılıyor..

Prototip olarak tasarlanan teleskopik mercek gaz geçirgen lenslerin ana hammaddesinin PMMA (polimetilmetakrilat) olması nedeniyle uzun süreli kullanılması şu an itibariyle mümkün olmasada klinik çalışmaların hızla sürdüğünü söyleyebiliriz. Bir çok görme problemi yaşayan insana umut ışığı olan teleskopik kontakt lens icadının 2014 sonuna doğru hazır olacağı düşünülüyor.

Leave a Comment

yün cami halıları
mide küçültme
mide küçültme ameliyatı
mide küçültme
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor.