Skleral lens nedir?

Skleral lens nedir?

Geleneksel gaz geçirgen lenslere oranla korneanın büyük bir kısmını kaplayan vizyon düzeltici lenslere skleral lens denir. Başlıca uygulama alanları keratokonus, düzensiz astigmat (irregular astigmatisim), Kırma kusurları düzeltme amaçlı ameliyatlar ve kornea nakli sonrasında gerek düzeltme gerekse korneayı koruma amaçlı kullanılırlar.

Özellikle deforme kornealar, ileri seviyede keratokonus vakalarında geleneksel lenslerle sonuç alınamadığı durumlarda görme kalitesini arttırmak için başvurulan en etkili yol hassas gözler için üretilen skleral lens çeşitleridir.

Skleral lenslerin avantajları

 • Keskin ve net görüş
 • Yumuşak lenslere yakın konfor
 • Kolay çıkarılıp takılıyor
 • Göz komplikasyonları minimum seviyede
 • Yumuşak, Gp lenslerle düzeltilemeyen optik görme sorunlarını düzeltebilirler.
 • Kronik göz yaşı problemi nedeniyle lens kullanamayan insanlarda kornea nemliliği sağlamaktadır. Kornea ile lens arasında kalan kubbe şeklindeki boşluk rezervuar vazifesi görerek nemlilik sağlar.
 • Keratokonus göz hastalığından kornea nakline kadar gidecek bir süreçte ameliyat olmayı geciktirmeyi başaracak kadar yeterli görüşü gerçekleştiren skleral lensler, keratokonu’un tüm safhalarında güvenle kullanılmaktadır.

  Skleral lens fiyatları
  Uygulama prosedürleri, muayene sahfası ve optik görüntüleme cihazlarıyla yapılan ölçümlere göre fiyatlar değişiklik arzedebilmektedir. Ayrıca göz uzmanının; Uzman Doktor, Doçent veya Prof oluşuda maliyeti etkilemektedir.

  Post-refraktif cerrahi sonrası istenilmeyen kırma kusurlarının giderilmesinde, kaza ve yaralanmalarla meydana gelen göz travma nedenli yüksek astigmat vakalarında skleral mercekler kullanılır.

  Leave a Comment

  yün cami halıları
  mide küçültme
  mide küçültme ameliyatı
  mide küçültme
  Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
  Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor.