Sahte renk körlüğü testi mutlaka okuyun

Sahte renk körlüğü testi mutlaka okuyun

Hastaneler, kamu kurumları ve özel sektör doktorlarının renk körlüğü testi kitabı kullanılarak yaptıkları uygulama aslında tamamen yanlış çünkü maalesef kitaplarda belirli bir standart yok. Test plakalarının fotografını çeken yada bir şekilde eline geçiren herkes matbaada bastırıp şık ciltler yaparak internette satmaya başladı. Cahil olmalarının yanında durumun ciddiyetine aldırmadan yaptıkları kötülüğün farkında olmadan 90 liraya satıp para kazanmanın peşine düşerken olayın korkunç tarafı doktorlarında aynı test kitaplarıyla diskromatopsi teşhisi yapıyor olmalarıdır. Hatalı, yanlış, sahte yada ne derseniz deyin hastanelerde, havayollarında, devlet hastanelerinde şu anda bulunan renk körlüğü test kitapçıklarının derhal toplatılması kamu yararınadır. Çünkü birileri ellerinde bulunan kitapçıklarla insanların istikballeriyle oyunuyor olabilir.

Asıl Sorun Nedir?
Dünyada Ishihara, ülkemizde renk körlüğü testi tespit ve teşhisinde kullanılan kitapçık aslında Heidelberg matbaa makinalarında özel baskı tekniği kullanılarak basılmaktadır. Örneğin kırmızı rengi FF0000 kodu bütün dünyada aynı dalga boyunu ifade edip kitapçığa %100 renk kalitesinde basılır. 4 renk baskı tekniğinde Heidelberg uluslararası kodlarda japonyada, almanya aynı kalitede baskı üretmektedir.

Kopya resimlerden, hatta kopyanın kopyası resimleri yüksek kalitede print ederek test kitabı yaparsanız ortalık renk köründen geçilmeyecektir. Medikal firmalar, 212 marketleri ve onlarca kitapçıların raflarına kadar giren sahte renk körlüğü testleriyle varılan her türlü kanaat, tespit veya teşhis hatalıdır. Daha ürkütücü olan göz doktorlarının bu testlerle hüküm veriyor olmalarıdır. Sağlık yönetmelikleri gereği renk körü olmama şartı dolayısıyla birçok işyeri hekiminin çekmecesinde yer alan deyim yerinde olacaksa bomba testler işe girişte engel olmaktadır. Hastane satınalması medikale telefon açar renk görme kitapçığı Ishihara testi ne kadar? – Medikal cevap verir 120 tl, başka bir medikalci 1.200 lira fiyat vermekte olduğundan aradaki uçurum fiyat sonucunda ucuz olanın hastene satınalması tarafından sipariş edilmesiyle konu kapanır. Artık göz doktorunun muayene odasının çekmecesine giren test kitabı patlamaya hazır bir bombadan başka bir şey değildir, kime denk gelirse gemi adamı, asker, polis, öğrenci, makinist, kaptan, uçuş personeli, teknisyen renk körü olur. Renk körlüğü test kitabı satın almak için doktor olmaya gerek yok 90 liranız varsa internet’ten sipariş verdiğinizde olmadığınız halde kendinizi ağır derecede renk körü yapabilirsiniz.

Sorun Nasıl Çözülebilir?
Şu anda Türkiye’de devlet hastaneleri, üniversteler, polis okulları, gemi adamı merkezleri, liman başkanlıkları, askeriye, havayolları ve özel sektörlerde kurum doktorlarının kullandığı sahte kitapçıklar acil toplanarak yenileri yada güvenilirliği ispatlanmış orijinal renk körlüğü testleriye Sağlık Bakanlığı tarafından değiştirilmesi zorunlu tutulmalıdır.

sahte renk körlüğü test kitabı

sahte renk körlüğü test kitabı

Sahte Renk körlüğü test kitabı nasıl anlaşılır?
Genellikle 24 ve 38 resimden oluşan kitapçıkta koşullar stabil olmasına rağmen daha önce gördüğünüz rakamların hiçbirini doğru algılayamaz ve yanlış cevaplarsınız. Böyle bir durumda doğru cevap sayınız azalacak test sizi hataya zorlayacaktır. Örnek olarak A hastanesinde 29 rakamını sorunsuz okurken B hastanesinde aynı rakamı 70 okur diskromatopsi yani renk körü kabul edilirsiniz. İki test arasındaki görsel renk tonları farkı çıkmaza girmenize neden olmaktadır. Başka bir şekilde testin eskiyerek yıpranması veya kirlenmesi durumundada aynı etkileri göstererek yanıltıcı sonuçlar verebilmektedir. Sizden önce 20 bin kişinin ön sağlık mülakatında parmağını sürerek arka sayfayı çevirdiğini hiç düşündünüz mü?
Orijinal renk körlüğü test kitabı

Orijinal renk körlüğü test kitabı

Aradaki farkın ciddiyetine vardığınızda havayollarında çalışan bir uçuş teknisyeninin %80 test başarısı ile görevine devam edebilirken %79’la mesleğe kabul edilmemesi anlamına gelmektedir.

Leave a Comment

yün cami halıları
mide küçültme
mide küçültme ameliyatı
mide küçültme
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor.