Blog

Sahte renk körlüğü testi mutlaka okuyun

Hastaneler, kamu kurumları ve özel sektör doktorlarının renk körlüğü testi kitabı kullanılarak yaptıkları uygulama aslında tamamen yanlış çünkü maalesef kitaplarda belirli bir standart yok. Test plakalarının fotografını çeken yada bir şekilde eline geçiren herkes matbaada bastırıp şık ciltler yaparak internette satmaya başladı. Cahil olmalarının yanında durumun ciddiyetine aldırmadan yaptıkları kötülüğün farkında olmadan 90 liraya satıp para kazanmanın peşine düşerken olayın korkunç tarafı doktorlarında aynı test kitaplarıyla diskromatopsi teşhisi yapıyor olmalarıdır. Hatalı, yanlış, sahte yada ne derseniz deyin hastanelerde, havayollarında, devlet hastanelerinde şu anda bulunan renk körlüğü test kitapçıklarının derhal toplatılması kamu yararınadır. Çünkü birileri ellerinde bulunan kitapçıklarla insanların istikballeriyle oyunuyor olabilir.

Asıl Sorun Nedir?
Dünyada Ishihara, ülkemizde renk körlüğü testi tespit ve teşhisinde kullanılan kitapçık aslında Heidelberg matbaa makinalarında özel baskı tekniği kullanılarak basılmaktadır. Örneğin kırmızı rengi FF0000 kodu bütün dünyada aynı dalga boyunu ifade edip kitapçığa %100 renk kalitesinde basılır. 4 renk baskı tekniğinde Heidelberg uluslararası kodlarda japonyada, almanya aynı kalitede baskı üretmektedir.

Kopya resimlerden, hatta kopyanın kopyası resimleri yüksek kalitede print ederek test kitabı yaparsanız ortalık renk köründen geçilmeyecektir. Medikal firmalar, 212 marketleri ve onlarca kitapçıların raflarına kadar giren sahte renk körlüğü testleriyle varılan her türlü kanaat, tespit veya teşhis hatalıdır. Daha ürkütücü olan göz doktorlarının bu testlerle hüküm veriyor olmalarıdır. Sağlık yönetmelikleri gereği renk körü olmama şartı dolayısıyla birçok işyeri hekiminin çekmecesinde yer alan deyim yerinde olacaksa bomba testler işe girişte engel olmaktadır. Hastane satınalması medikale telefon açar renk görme kitapçığı Ishihara testi ne kadar? – Medikal cevap verir 120 tl, başka bir medikalci 1.200 lira fiyat vermekte olduğundan aradaki uçurum fiyat sonucunda ucuz olanın hastene satınalması tarafından sipariş edilmesiyle konu kapanır. Artık göz doktorunun muayene odasının çekmecesine giren test kitabı patlamaya hazır bir bombadan başka bir şey değildir, kime denk gelirse gemi adamı, asker, polis, öğrenci, makinist, kaptan, uçuş personeli, teknisyen renk körü olur. Renk körlüğü test kitabı satın almak için doktor olmaya gerek yok 90 liranız varsa internet’ten sipariş verdiğinizde olmadığınız halde kendinizi ağır derecede renk körü yapabilirsiniz.

Sorun Nasıl Çözülebilir?
Şu anda Türkiye’de devlet hastaneleri, üniversteler, polis okulları, gemi adamı merkezleri, liman başkanlıkları, askeriye, havayolları ve özel sektörlerde kurum doktorlarının kullandığı sahte kitapçıklar acil toplanarak yenileri yada güvenilirliği ispatlanmış orijinal renk körlüğü testleriye Sağlık Bakanlığı tarafından değiştirilmesi zorunlu tutulmalıdır.

sahte renk körlüğü test kitabı

sahte renk körlüğü test kitabı


Sahte Renk körlüğü test kitabı nasıl anlaşılır?
Genellikle 24 ve 38 resimden oluşan kitapçıkta koşullar stabil olmasına rağmen daha önce gördüğünüz rakamların hiçbirini doğru algılayamaz ve yanlış cevaplarsınız. Böyle bir durumda doğru cevap sayınız azalacak test sizi hataya zorlayacaktır. Örnek olarak A hastanesinde 29 rakamını sorunsuz okurken B hastanesinde aynı rakamı 70 okur diskromatopsi yani renk körü kabul edilirsiniz. İki test arasındaki görsel renk tonları farkı çıkmaza girmenize neden olmaktadır. Başka bir şekilde testin eskiyerek yıpranması veya kirlenmesi durumundada aynı etkileri göstererek yanıltıcı sonuçlar verebilmektedir. Sizden önce 20 bin kişinin ön sağlık mülakatında parmağını sürerek arka sayfayı çevirdiğini hiç düşündünüz mü?
Orijinal renk körlüğü test kitabı

Orijinal renk körlüğü test kitabı

Aradaki farkın ciddiyetine vardığınızda havayollarında çalışan bir uçuş teknisyeninin %80 test başarısı ile görevine devam edebilirken %79’la mesleğe kabul edilmemesi anlamına gelmektedir.

04 Kasım 2014 Renk Körlüğü
About Lens Dünyası

Kontakt lens konusunda; üretimden tüketime 20 yılı aşkın deneyim ışığında lens tüketicilerine doğru bilgileri aktarmak için burada yazarlık yapıyorum.

Leave a Reply