Renkli lens seçiminde dikkat edilmesi gerekenler!

Renkli lens seçiminde dikkat edilmesi gerekenler!

Bu yazımızda renkli lens seçiminde sizlere yardımcı olacak bir kaç önemli unsura yer vermeye çalışacağız. Gözlerinizin rengini doğal bir şekilde değiştirmek istiyorsanız; renk tonu seçimi, lens çapı, pupila aralığı ve hare özellikleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmalısınız. Renkli lens seçimi yapmadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçerek gözlerinizin temel eğri ve çap bilgilerini öğrenerek, renk tonu için karar vermeden önce kullanacağınız lensin üretim parametreleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Renkli lens seçiminde ideal sonuç gözünüze uygun yapıda lensi tercih etmenize bağlıdır. Göz sağlığınızı kaybetmemeniz için standart çap denilen lenslerden uzak durmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Renkli lens kullanıcılarının üzerinde durduğu ve tartışmalara neden olan pupila aralığı boşluğu yani lensin merkezde bulunan şeffaf kısmının büyüklüğü nedeniyle alt göz renginin ortaya çıkarak belli olması durumu istenmeyen bir sonuçtur. Pupila aralığını çok daha küçük olmasını isteyen renkli lens müdavimlerinin sayısı azımsanacak kadar değildir! Pupila kısmında bulunan alanın çapı 5mm den az olursa daha doğal bir görünüm elbette mümkün! Fakat 5mm’den az pupila mesafesi lensin takıldığı sürece bulanıklık yapmasına neden olmaktadır. Bu nedenle satın aldığınız renkli lenslerde görme kalitesinin etkilenmemesi için pupila geniş olarak tasarlanmaktadır.

Renkli lens seçerken pupila mesafesinin genişliği nedeniyle alt göz renginin istenmeyen bir şekilde belirgin olmasına engel olmak için alt göz tonuyla uyum sağlayacak bir rengi seçmek size avantaj sağlayabilir.

Örnek: Ela göz rengine sahipseniz yeşil renkli bir lens seçtiğinizde pupila mesafesi ne kadar büyük olursa olsun ela renginden yeşil rengine doğal bir geçiş yakalayabilirsiniz.

Gözlerinizin ufak göründüğünden şikayet etmeniz durumunda hareli lens seçerek gözlerinizin daha iri, belirgin ve ön planda olmalarını sağlayabilirsiniz.

İlk defa renkli lens kullanacaklar tercihlerini aylık renkli lenslerden yana kullanmalıdırlar. Çünkü deneyimsiz bir lens kullanıcısı ilk lenslerini genelde yırtmakta veya kaybetmektedir. Aylık renkli lens beklentilerinizi tam karşılayacak renk tonlarında üretilmese bile ideal bir başlangıç olabilir.

Renkli lens seçimini direkt olarak etkileyen en önemli faktör olan pupila boşluğuna karşı geliştirilen diamond custom renkli lens boyama tekniğiyle pupila özel tonlamalarla kapatılarak daha doğal bir görünüm mümkün olabilmektedir. Bu konuda lens dünyası müşteri hizmetlerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Leave a Comment