Chromagen contact lens türkçe karşılığı olarak kromojen kontakt lens olarak adlandırılmıştır. Kromajen kontakt lens basit bir tabir ile göze giren ışığın dalga boylarını değiştirerek renk körlerinin renkleri ayırt etmesini sağlayan bir mercek çeşididir. Kromajen lens içerdiği farklı boyalar ile kromatik bir etki sayesinde dalga boylarının değişmesini sağlayarak renk algısını geliştirirler. Örnek olarak güneş gözlüklerinde en çok kullanılan gri, yeşil ve kahverengi camlardır. Renkleri en az bozan renk nötr yoğunluk süzücü gri’ dir. Gri-yeşil kullanılan gözlük camları ışık dağılmasını önlerken, nesnelerin daha parlak görünmesini sağlarlar. Ancak sisli bir ortamda ışığa bağlı olarak gri-yeşil gözlük camları aynı performansı gösteremez. Gözlük camları ne kadar fazla boya içerirse aynı oranda görüş netliği azalır, renk algısıda değişebilir. Güneş Gözlüklerinde kromatik olarak bilinen bir özellik, kromajen kontakt lenslerin gelişimine ışık tutmuş durumda. Renk körlüğü kontakt lenslerinde temel prensip ışığın dalga boylarını değiştirmektir.

Amaç olarak kromojen kontakt lens, renk körlüğü ve renk görme eksikliği sorunu olan kişileri renkleri ayıt etmesinde kullanılan hammadde yapısı olarak silikon ve silikon türevlerinden elde edilen çok özel polimer yapıda hidrojel özelliklleri olan yumuşak kontakt lens malzemelerinden üretilen bir mercektir.

Kromojen kontakt lensler farklı yoğunlukta boyalar ve haploskopik fiftreler sayesinde beyne giden dalga boylarını değiştirerek renk körlüğü hastasının renkleri algılamasına yardımcı olmaktadır. Kromojen kontakt lenslerin yapı olarak yumuşak lenslerden farkı yoktur. Yumuşak kontakt lenslerdeki miyop, hipermetrop veya astigmat kırma kusurları içinde kromojen kontakt lens kullanılabilir. Çünkü renk körü kişide renk körlüğü hastalığının yanında astigmat veya miyop gibi kırma kusurlarıda olması muhtemeldir. Bu sebeple astigmatlı kromajen kontakt lensler, miyop kromajen lensleri, hipermetrop kromojen lensleri bulunmaktadır. Kısacası kromajen renk körlüğü lensi çeşitlerini renk algınızı geliştirmenin yanında kırma kusurlarınızın giderilmesinde kullanabilirsiniz.