20 Erkek Çocuktan biri Renk Körü

Kalıtsal hastalıkların tamamı kromozomların üzerinde bulunan genlerle aktarılmaktadır. Renk körlüğü hem erkeklerde hemde kadınlarda görülebilir. Kız çocuklarının renk körü olabilmesi için hem anneden hemde babadan renk körlüğü genlerini alması gerekmektedir. Ancak erkek çocuklar babadan Y kromozonunu, anneden ise X kromozonunu Aldıkları için bu hastalık genini sadece anneden almaktadırlar. Kadınlarda taşıyıcı olma ihtimali vardır ama, erkekler taşıyıcı olamazlar. Bu nedenle renk körlüğüne erkeklerde daha sık rastlanmaktadır. Bütün bebekler doğuştan renk körüdür. 4 yaşına geldiğinde sağlıklı bir çocuk renkleri tanımlayabilmektedir. Tabi Eğer renk körü değilse. 4 yaşından küçük çocuklar bir topun yeşil olduğunu anlamayabilir, yada topun yeşil çimlerle aynı renge sahip olduğunu algılayamayabilir.

Yaklaşık olarak 20 erkek çocuktan 1 yada ikisi renkleri ayırt etmede zorlanabilir. Boyama ve resim aktiviteleri ile çocuğunuza renkleri tanıtabilirsiniz. Renk körlüğü olan bir çocuğa renkler mümkün olduğunca erken tanıtılmalıdır. Böylece daha ilerki yaşlarda renk tanımlamada renk körü olmasına rağmen avantajlı olabilir. Renk körlüğü olan bir çocuğun boyama ve resim ile çalıştırılması son derece önemlidir. Çocuğunuzda renk körlüğü var ise diğer aile bireylerinde de renk körlüğü muhtemeldir. Çocuğunuzun renkleri ayırt edememesi tam olarak renk körü olduğu anlamına gelmez, çocuklarda kısmi olarak renk körlüğü görülebilmektedir. Çocuğunuzun renk körlüğünün kısmi yada tam olduğunu anlamanız için boya ve resim yöntemleri ile belirlemeye çalışabilirsiniz. Genellikle renk körleri en sık kırmızı-yeşil görememektedirler. Renk körlüğü olan çocuklar gece görmede daha çok zorlanırlar.

Çocuklar normal renk körlüğü testlerini anlayamazlar! Çünkü renk körlüğü testleri genelde sayılar üzerine yapılmıştır. Renk körlüğü testi farklı renkler içinde farklı yazılar yada rakamlar üzerine tasarlanmıştır. Okul öncesi bir çocuğun renk körü olup olmadığını anlayabilmek için farklı görsellere ve farklı resimlere ihtiyaç bulunmaktadır. Genellikle ailleler çocuklarının renk körü olduklarını farketmezler. Şu anda doktorlarda veya hastanelerde bulunan renk körlüğü test kataloglarının hepsi yetişkin insanlar için tasarlanmıştır. Aşağıda bulunan resmi çocuk renk körlerinin aileler için farkedilmesini sağlayacak bir şekilde hazırladık.

Çocuklarda renk körlüğü