Menekşe, mor, turuncu, sarı, yeşil, sarı, kırmızı, açık mavi ve koyu mavi boya filtreleri arasından yapılan ideal kontakt lens tipi seçilir. İdeal kromojen kontakt lensin renk körlüğü hastasına kullandırılması ile ışık dalga boyları birden fazla koniyi uyarır, aynı dalga boyu tarafından uyarılan 2 farklı tip koni hücresinin gönderdiği veriler beyin tarafından doğru olarak değerlendirilir, bu sayede renk körlüğü kontakt lensi renkleri ayırt etmemizi sağlar.

chromagen lens

Chromagen Kontakt Lens’te Flitre Seçimi

Renk körlüğünün teşhis ve tedavisinde kullanılan chromagen lensler renk körlüğü ve renk algılamadaki eksikliğe göre kırmızı chromagen lens, yeşil chromagen lens, sarı kromajen lens olarak farklı renklerde ve farklı haploskopik filtreler içerebilmektedir. Ayrıca renk körlüğünün kırma kusurları ile birlikte seyretmesi halinde astigmatlı kromajen lensler ve miyop yada hipermetrop chromagen lensleride bulunmaktadır.

Chromagen lensler yüksek oranda su içeren ve günlük yada uzun süreli kullanıma elverişli bir yumuşak kontakt lenstir. Chromagen lens kalınlığı uzun süreli kullanım için maximum oksijen geçirgenliği ve stabil optik özelllikler verecek biçimde dengelenmiştir. Chromagen kontakt lensin malzemesi bir vinil prolidon terpolimer olup, hidrofilik monomerlerdendir. Renk körlüğü hastasının, renk eksikliğini değerlendirmek için, Chromagen kontakt lenslerde chromagen boya ve filtre çapı 5mm, 6mm, 7mm seçilebilir. Farklı renk yoğunluğu seçimi ile renk körü hastasının renk algısı geliştirilir.

Chromagen) lenste montaj nasıl olmalı?

Renk körlüğü hastasının Ortalama Kornea çapı (mm) 11.50 mm ile 12.00 arasında ise verilecek chromagen kontaktlensinin Dia (çap)14.50 olmalıdır. İdeal çap seçimi ile birlikte renk körlüğü h astası merkezlenmede sorun yaşamayacaktır. Ortalama Radyus (K) 7.80 – 7.90 arasında ise BC temel eğri seçimi 8.60 olarak yapılabilir. Hastanın kullanacağı chromagen kontakt lens parametreleri itina ile belirlenmelidir. Özellikle chromagen lenslerde korneal uyum tam olmalıdır. Ayrıca korneal yapı ile uygun iris ve pupila boyama ve filtre alanı 4mm, 5mm, 6mm, yada 7 mm olarak itina ile hesap edilmelidir.

İdeal Chromagen Lensin Gözdeki Hareketleri: Chromagen kontakt lenste en iyi uyum şu endikasyonlardan anlaşılır. Kornea orta konumda iyi merkezleme, Kapak hareketlerinde 0.5 – 1.00 mm’lik lens hareketi, kontakt lens yukarıya doğru kaydığında hızla merkeze doğru dönüş görülür.

Chromagen kontakt lensin göze sıkı uyumunun endikasyonları: Limbal bölgede, chromagen lensin altında kabarcıklar Yukarı ve yana bakışlarda kromojen lensin hareketsizliği, chromagen kontakt lens’ te Gözün açıp kapanmasından hemen sonra düzelebilen değişken görüş. chromagen lens te Filtre ve boya alanının küçük yada merkezde boyanmamasından dolayı, eksik görme ve çift görme yaşanabilir. Temel eğri ve çapın ideal olmaması durumunda bulanık görme yaşanabilir. Ayrıca chromagen kontakt lens temel eğri ve dia uyumsuzluğunda ise net görememe, batma ve kuruluk hissi yapabilir. Chromagen kontakt lenste yaşanan bulanıklık hissi lensin gözünüzde çok fazla hareket etmesinden kaynaklanan çap ve temel eğri uyumsuzluğundan kaynaklanmaktadır.

Bir chromagen kontakt lens uygulamasında amaç lens’te en ideal incelik, lens’te dayanıklılık, chromagen lens’te mükemmel optik özellikler,kromajen lens’te mükemmel oksijen geçirgenliğidir. Göz hekimi tarafından chromagen lensin seçimi, chromagen kontakt lensin gözdeki performasının gözlemlenmesinden sonra yapılmalıdır. Son karar verilmeden önce lenslerin göz üzerinde en az 15 yada 20 dakikalık bir süre tutulması gerekir.

Renk Körlüğü Hastanın Aydınlatılması ve Chromagen Lens Kulllanımı: Renk körlüğü hastanın veya sorumlu yardımcısının chromagen lens takılması lens çıkartılması ve chromagen kontakt lens bakımı konusunda kesinlikle doktor tarafından yeterli bir şekilde aydınlatılması gerekir. Hastaya chromagen kontakt lense bağlı herhangi bir komplikasyon ve rahatsızlık durumunda kromajen lens takmayı hemen durdurup durumu doktora rapor etmesi gerektiği, tenbih edilmelidir. Ailenin veya bir arkadaşın yardımını gerektiren uzatılmış kullanım durumunda yardımcı klinik belirtileri fark edebilecek biçimde eğitilmeli ve hangi durumlarda kromajen lensin çıkarılması gerektiğini bildirilmelidir. Böyle bir durumda en kısa sürede göz doktoru ziyaret edilmelidir.

Renk Körlüğü Chromagen) Kontakt Lens Kontrol: Chromagen Lens’te İlk denemeden sonra normal kontakt lens izleme kontrolleri, aşağıdaki programa göre yapılmalıdır. Chromagen lens kullanımında ilk kontrol 1 gün sonra, ikinci kontrol 1 hafta sonra, üçüncü kontrol 2 hafta sonra ve bundan sonra her 6 ayda bir mutlaka kontrol olunmalıdır.

Yanlış Bilinenler: Chromagen kontakt lens kullanımı son yıllarda kontakt lens teknolojilerinin ilerlemesine müteakiben gündeme geldi. Renk körlerinin renkleri ayırt edebilmesi için tasarlandı, ve gerçekten renk körlerinin renkleri ayıt edebilmesini sağlıyor! Kontakt lens renk tanımlamada yardımcı olduğu gibi, okuma güçlüğü disleksi içinde terapi özelliği olduğu anlatılmaktadır. Ancak, chromagen kontakt lensler disleksinin giderilmesinde hiç bir fayda sağlamamaktadır. Ancak renk körlerinin gazete ve dergi yazılarını daha rahat okumalarını sağlamaktadır. Disleksi rahatsızlığınin kromajen kontakt lensler ile anılmasının bilimsel bir tanımı bulunmamaktadır.

Renk körlüğü ve Disleksi: Disleksi, en sık rastlanan öğrenme bozukluklarından sadece biridir. 1896 yılında ingiliz bir doktor Pringle Morgan Dönemin Tıp Dergisi Medial Journal da bir makale yayınladı. Dr Morgan makalesinde 14 yaşında bir çocuğun her zaman akıllı ve çok zeki olduğunu fakat diğer öğrencilerle kıyaslandığında spor ve diğer aktivitelerde çok başarılı olduğunu ancak, okumada diğer arkadaşlarından geride olduğunu yazdı, ve bu bulguyu disleksi olarak niteledi. Disleksinin görme sistemi ile ilgili olduğunu ifade etti. Harflerin ve kelimelerin karıştırılmaması için yıllarca göz eğitimi yaptırıldı. Daha sonraki yıllarda disleksinin görme ile ilgili bir bozukluk olmadığı dil sistemi ile ilgili bir rahatsızlık olduğu ortaya çıkarıldı. Disleksi okuma güçlüğü rahatsızlığının chromagen kontakt lens ile tolere edildiği bilimsel değildir, tamamen gerçek dışıdır.

Uzman Göz doktorları renk körlüğü hastası olan kişilerin chromagen kontakt lens ile renk algılamalarının geliştiğini, ancak chromagen kontakt lens kullanımının renk körlüğü hastalarında görüş netliğini azalttığını, görme kalitesini düşürdüğünü ifade etmekteler.

Chromagen kontakt lens kullanımında yaş sınırı varmı?
Herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Ancak çocuklarda yaş 7 yaşından büyük olmalıdır. Chromagen lens okuma bozuklukları, disleksi veya renk görme sorunları içeren bir tedavi şekli değildir. Her iki uygulamadada takıldığı sürece sorunu ortadan kaldırmak ve hastanın yaşam standardına katkıda bulunmak amacı ile tasarlanmış lenslerdir. Klinik deneyler ve çalışmalar chromagen lenslerin faydalarını ortaya koymuş durumdadır.

Kromojen (CHROMAGEN) renk körlüğü lensleri renk körlüğü yoğunluk derecesine göre farklı boya ve filtreler içererek, renklerin algılanmasına yardımcı olmaktadır. Her iki gözün renk algılamasını retinaya gidecek her dalga boyu için düzenleyerek renklerin daha belirgin ve parlak görünmesini sağlamaktadır.

Chromagen renk körlüğü lensleri bir tedavi şekli içermez. Renklerin mükemmel bir şekilde algılanmasını sağlamaz! Sadece boya ve filtreler yardımı ile renkleri tanımlama ve renk tonlarını ayırma yeteneğini kullanıldığı sürece geliştirir.

Chromagen lens üretim parametreleri:
Malzeme : Polyhema
Su içeriği: % 55
Oksijen Geçirgenliği (DK) :26. at -3.00D
Oksijen İletim (DK / t): 26. at -3.00D
Üretim Yöntemi : Cast Moulding
Temel Eğri: 7.60 mm den 0.10 aralık 9.00 mm
Çap: 13.80 mm den 0.10 aralık 14.50 mm
Kırma Gücü: -30.00D to +30.00 D
Optik Bölge: 5.0mm – 6.0mm – 7.0mm – 8.00mm
Görünürlük Tonlama: Kırmızı,yeşil,mavi,sarı ve tonları
Kullanım Süresi: Yıllık

Renk körlüğü için lens kullanan renk körleri renkleri hatasız olarak ayırt edebilmektedir. Özellikle trafikte bulunan araçların yanan sinyal lambalarını ve fren stop lambalarını gördükleri zaman, renk körlüğü kromajen lensin fonksiyonunun önemini daha iyi anlamaktadırlar.

Chromagen fiyatları için mesai saatleri için (0212) 570 8013 ve (0212) 570 8014 mumaralı lens dünyası telefonlarından bilgi alabilir dilerseniz 7/24 (0541) 466 5338 numaralı mobil Gsm hattından chromagen lens fiyatları dışındaki bütün renk görme eksikliğiyle ilgili soru ve sorunlarınıza cevap bulabilir siniz.. Telefonun diğer ucunda gerçek bir uzman size yardım etmek için bekliyor!

yün cami halıları
mide küçültme
mide küçültme ameliyatı
mide küçültme
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
En güzel cami halısı burda.
En güzel cami halısı burda.
mide botoksu
Etiket üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir.
En güzel cami halısı ve cami halıları burda. dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Cami Halısı Camilerimizin zeminlerine döşenen ve girişte insanların ilk gözüne çarpan dekor ürünüdür. Bunun için doğru renk desen ve motifte ve en kaliteli halı seçmek bizim için önemlidir. Üretimini yaptığımız cami halıları birbirinden farklı renk motif ve iplik çeşidine kadar çok fazla çeşit içermektedir. Amacımız; Camilerin iç mimarisinin rengine ve dokusuna yakışacak türde en uygun halı bulmaktır. Cami Halıları, cemaatin rahat ibadet edebilmesi ile beraber betonarme zeminin kaplanması düşünülerek üretilen bir halı türüdür. Halının cami halısı olması için gerekli birkaç husus var. Bunlarda en başı kaliteli bir iplikten üretilmesidir. Cami halısındaki bu kalite ise halının dokumadaki sıklığına bağlı. Cami halılarının kaliteli olmalarının bu denli önemli olmasının altında yatan unsursa kullanım amacındadır. 7/24 halka açık bir yerin olan estetik görünmesiyle beraber konforu da cami için büyük önemlidir. Bu noktada cami halısı üzerinde ki desenler sade olmalıdır.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.