Renk körlüğü lensi gözde belli olur mu

Renk körlüğü lensi gözde belli olur mu

Renk körlüğü lensi gözde belli olur mu sorusunun cevabını merak edenlerin mutlaka okuması gereken önemli hatırlatmalar. Renk körlüğü lensinin gözde belli olmaması kullanan kişinin istediği bir sonuçtur çünkü sağlık raporu alınırken veya bir mülakatın sağlık yönergeleri gereği yapılan testlerde diskromatopsi renk körlüğünü örtmek veya gizlemek amacıyla kullanılabilmektedir. İşin aslı renk körlüğü lensi pupila kısmında (merkez) bulunan ortalama 4 mm çapında dairenin içerdiği kırmızı filtre açıkça söylemek gerekirse kahve ve siyah göz rengine sahip olan kişilerde karşıdan bakıldığı zaman anlaşılamayacak derecede olabiliyor.

Karşı taraftaki kişinin uzman doktor, sağlık personeli veya görevlinin gözünüzde lens olduğunu farkedebilmesi için göze biomikroskop, retinaskop gibi cihazların yardımıyla ışık tutmasına bağlı ışık tutmadığı takdirde lensi görmesi nerede ise imkansız.

Fakat şanslı olmayanlarda var çünkü yeşil, mavi ve açık kahve göz renkli insanların renk körlüğü lensini takması durumunda filtre yeşil ve mavi alana denk geldiği an parlama yaparak gözünüzün ortasında 4 mm’ lik kırmızılık görülmesine neden oluyor. Bu durumdan kurtulmanın çaresi göz rengini değiştiren aynı zamanda ortada kromojen filtre olan özel lenslerdir. Yani ortalama %40 fiyat farkıyla renkli gözler içinde özel kromojen lensler bulunuyor.

Türk Telekom, Devlet Demiryolları çalışanlarında diskromatopsi bulunması halinde kurum doktoru tarafından yapılan renk körlüğü testini durumunuzu gizlemeden kromojen gözlük veya kontakt lensinizi takarak okuyabiliyorsunuz. Doktor diskromatopsi renk görme sorununuza karşın gözlük yada lensle testi okumanızı yeterli görerek çalışma onayınızı vermektedir. Fakat diğer meslek grupları, gemi adamları, polis okulları, uçuş teknisyenleri ve askeri okullara dahil olan veya olmak isteyen için aynı şeyi söyleyemiyoruz, zaten renk körlüğü lensi gözde belli olur mu konusuna duyulan ilginin kaynağı onlar.

Lensin hiç farkedilmemesini garanti altına almak isteyenlerin kahverengi renkli fakat sadece ortada filtre olan seçeneği değerlendirmesi tavsiye olunur. Tabi bu aynı zamanda göz rengi değişimi anlamına geliyor. Renk körlüğü lensi başka bir deyişle kromojen lens gözde belli olur mu konusunda sizi aydınlatmaya çalıştık.

Leave a Comment

Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.