Renk körlüğü lensi gözde belli olur mu

Renk körlüğü lensi gözde belli olur mu

Renk körlüğü lensi gözde belli olur mu sorusunun cevabını merak edenlerin mutlaka okuması gereken önemli hatırlatmalar. Renk körlüğü lensinin gözde belli olmaması kullanan kişinin istediği bir sonuçtur çünkü sağlık raporu alınırken veya bir mülakatın sağlık yönergeleri gereği yapılan testlerde diskromatopsi renk körlüğünü örtmek veya gizlemek amacıyla kullanılabilmektedir. İşin aslı renk körlüğü lensi pupila kısmında (merkez) bulunan ortalama 4 mm çapında dairenin içerdiği kırmızı filtre açıkça söylemek gerekirse kahve ve siyah göz rengine sahip olan kişilerde karşıdan bakıldığı zaman anlaşılamayacak derecede olabiliyor.

Karşı taraftaki kişinin uzman doktor, sağlık personeli veya görevlinin gözünüzde lens olduğunu farkedebilmesi için göze biomikroskop, retinaskop gibi cihazların yardımıyla ışık tutmasına bağlı ışık tutmadığı takdirde lensi görmesi nerede ise imkansız.

Fakat şanslı olmayanlarda var çünkü yeşil, mavi ve açık kahve göz renkli insanların renk körlüğü lensini takması durumunda filtre yeşil ve mavi alana denk geldiği an parlama yaparak gözünüzün ortasında 4 mm’ lik kırmızılık görülmesine neden oluyor. Bu durumdan kurtulmanın çaresi göz rengini değiştiren aynı zamanda ortada kromojen filtre olan özel lenslerdir. Yani ortalama %40 fiyat farkıyla renkli gözler içinde özel kromojen lensler bulunuyor.

Türk Telekom, Devlet Demiryolları çalışanlarında diskromatopsi bulunması halinde kurum doktoru tarafından yapılan renk körlüğü testini durumunuzu gizlemeden kromojen gözlük veya kontakt lensinizi takarak okuyabiliyorsunuz. Doktor diskromatopsi renk görme sorununuza karşın gözlük yada lensle testi okumanızı yeterli görerek çalışma onayınızı vermektedir. Fakat diğer meslek grupları, gemi adamları, polis okulları, uçuş teknisyenleri ve askeri okullara dahil olan veya olmak isteyen için aynı şeyi söyleyemiyoruz, zaten renk körlüğü lensi gözde belli olur mu konusuna duyulan ilginin kaynağı onlar.

Lensin hiç farkedilmemesini garanti altına almak isteyenlerin kahverengi renkli fakat sadece ortada filtre olan seçeneği değerlendirmesi tavsiye olunur. Tabi bu aynı zamanda göz rengi değişimi anlamına geliyor. Renk körlüğü lensi başka bir deyişle kromojen lens gözde belli olur mu konusunda sizi aydınlatmaya çalıştık.

Leave a Comment

yün cami halıları
mide küçültme
mide küçültme ameliyatı
mide küçültme
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor.