Renk körlüğünü ortadan kaldıran gözlük

Renk körlüğünü ortadan kaldıran gözlük

Özellikle erkeklerin % 8’nde yaygın olarak rastlanan renk görme sorunu olan diskromatopsi (kırmızı-yeşil renk görme eksikliği) üretilen özel renk körlüğü gözlükleri sayesinde artık giderilebilmektedir. Renk körlüğü gözlüğü camlarında bulunan özel filtre, renk görme konusunda yaşanan 430 nm ve 560 nm dalga boylarına ait kırmızı yeşil tonlarını kişinin doğru olarak görmesini sağlıyor.

Renk görme sorunu bulunan ve çalıştıkları kurumda renk körlüğü testinde başarısız olan kişiler renk körlüğü gözlüğü kullanarak % 100 başarı elde edebilmekteler.

Renk körlüğü, renk görme eksikliği ve renk görme zayıflığı bulunan tüm kişiler için renk körlüğü gözlüğü etkili bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Örnek olarak: Renk görme eksikliği, renk görme zayıflığı bulunan bir tıp öğrencisi veya laborant kandaki oksijen oranını ayırt edebilecek kadar renk ayrımına sahip olabiliyor. Hatta uygulanan değişik bir filtreyle kandaki hemoglobin yoğunluğunu gözlemleyebiliyorsunuz.

Renk körlüğü gözlüğü çalışma prensibi

Renk körlüğü bulunan kişilerin renkleri karıştırmalarının sebebi bilimsel olarak 430 nm ile 560 nm dalga boylarında bulunan ışık enerjilerini aynı olarak algılamalarıdır. Retinaya giden ışık enerjisini merceğin üzerinde bulunan filtre yardımıyla değiştirdiğiniz zaman kişi değişen dalga boyu sayesinde daha önceden karıştırdığı renkler üzerinde yeni algısıyla ayrım yapmaya başlar.

Özellikle renk körlüğü testlerinde bulunan plakalar sağlıklı bir insan gözünün algılayabileceği dalga boylarında 400 nm ile 700 nm arasında renk tonlarından oluşan işaret ve rakamlardır. Renk görme sorunu olan insanların çoğu 430 nm ile 560 nm arasında bulunan tüm test plakalarını yanlış okuyarak başarısız olurlar. Renk körlüğü gözlüğü karıştırılan dalga boylarını içerdiği filtre sayesinde tamamlayarak testin hatasız olarak okunmasını sağlamaktadır.

Leave a Comment

yün cami halıları
mide küçültme
mide küçültme ameliyatı
mide küçültme
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor.