Renk körlüğünü ortadan kaldıran gözlük

Renk körlüğünü ortadan kaldıran gözlük

Özellikle erkeklerin % 8’nde yaygın olarak rastlanan renk görme sorunu olan diskromatopsi (kırmızı-yeşil renk görme eksikliği) üretilen özel renk körlüğü gözlükleri sayesinde artık giderilebilmektedir. Renk körlüğü gözlüğü camlarında bulunan özel filtre, renk görme konusunda yaşanan 430 nm ve 560 nm dalga boylarına ait kırmızı yeşil tonlarını kişinin doğru olarak görmesini sağlıyor.

Renk görme sorunu bulunan ve çalıştıkları kurumda renk körlüğü testinde başarısız olan kişiler renk körlüğü gözlüğü kullanarak % 100 başarı elde edebilmekteler.

Renk körlüğü, renk görme eksikliği ve renk görme zayıflığı bulunan tüm kişiler için renk körlüğü gözlüğü etkili bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Örnek olarak: Renk görme eksikliği, renk görme zayıflığı bulunan bir tıp öğrencisi veya laborant kandaki oksijen oranını ayırt edebilecek kadar renk ayrımına sahip olabiliyor. Hatta uygulanan değişik bir filtreyle kandaki hemoglobin yoğunluğunu gözlemleyebiliyorsunuz.

Renk körlüğü gözlüğü çalışma prensibi

Renk körlüğü bulunan kişilerin renkleri karıştırmalarının sebebi bilimsel olarak 430 nm ile 560 nm dalga boylarında bulunan ışık enerjilerini aynı olarak algılamalarıdır. Retinaya giden ışık enerjisini merceğin üzerinde bulunan filtre yardımıyla değiştirdiğiniz zaman kişi değişen dalga boyu sayesinde daha önceden karıştırdığı renkler üzerinde yeni algısıyla ayrım yapmaya başlar.

Özellikle renk körlüğü testlerinde bulunan plakalar sağlıklı bir insan gözünün algılayabileceği dalga boylarında 400 nm ile 700 nm arasında renk tonlarından oluşan işaret ve rakamlardır. Renk görme sorunu olan insanların çoğu 430 nm ile 560 nm arasında bulunan tüm test plakalarını yanlış okuyarak başarısız olurlar. Renk körlüğü gözlüğü karıştırılan dalga boylarını içerdiği filtre sayesinde tamamlayarak testin hatasız olarak okunmasını sağlamaktadır.

Leave a Comment