Blog

Renk Körleri Polis Olabilsin Talebine Red

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi Komisyonu’na askerlik ve polislik mesleği şartlarında renk körü olmama maddesine dilekçeyle itiraz edildi. Bilindiği üzere İçişleri Bakanlığına bağlı Emniyet Teşkilatı Sağlık şartnamesinde EK-3 IV-A maddesiyle yer alan Ishihara (renk körlüğü testi) ile yapılan maueyene sonucunda kısmi veya toplam renk körlüğü (diskromatopsi) bulunmayacaktır ibaresi yer almaktadır. Aynı şekilde benzer bir uygulama Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık yönetmeliğindede bulunmaktadır. TBMM komisyonunu verilen dilekçe renk körü olanların askerlik, polislik mülakatlarında elenmesi durumuna son verilmesi talebini içermekteydi. İşte tam bu noktada Komisyon Milli Savunma ve İçişleri Bakanlığı’na yazı yazarak konu hakkında değerlendirme istedi.

Gelen yazıda aynen şunlar yazıyordu;
Renk körlüğü tedavisi olmayan bir hastalıktır, bu rahatsızlığı bulunan insanların cisimlerin gölgelerini yeteri kadar algılayamadıkları için gece karanlığında görev yapmaları veya nöbet tutmalarının imkansız olduğu, yapılacak atış eğitimlerinde kırmızı ve yeşil renklere sahip nesneleri ayırt edemedikleri için profesyonel anlamda polis yada
asker olma şansları yoktur.

23 Ekim 2014 Renk Körlüğü
About Lens Dünyası

Kontakt lens konusunda; üretimden tüketime 20 yılı aşkın deneyim ışığında lens tüketicilerine doğru bilgileri aktarmak için burada yazarlık yapıyorum.

Leave a Reply