prostetik-lens-bakim

Prostetik (Prosthetic) Kontakt Lens Temizliği Neden Önemli?

Yumuşak Prostetik (prosthetic) kontakt lenslerin ve gözenekleri su (tuzlu) içermektedir. Gün içinde lens yüzeyi protein, kalsiyum, yağ asidi, bazı lipit tortullar ve zararlı bakteriler ile kaplanmış olur. Kontakt lens solüsyonu ile gece kontakt lens kabında bekleyen prostetik kontakt lensi steril ederek, birikintileri ortadan kaldırır. Bu birikintiler yavaş yavaş prostetik kontakt lensin yüzeyinde zamanla birikinti yaparlar, ancak düzenli temizlik ve bakım yapılırsa prostetik kontakt lens temiz kalacaktır. Prostetik kontakt lenslerinizi periyodik olarak hergün temizleyiniz! Prostetik kontakt lenslerinze gerekli bakım işlemini yapmadığınız takdirde, göz kızarıklığı ve çeşitli göz rahatsızlıkları oluşabilir. Dezenfeksiyon işlemi prostetik kontakt lens kullanımında çok önemlidir. Dezenfeksiyon işlemi tüm zararlı mikro organizmaların öldürülmesi işlemidir. Günlük olarak bakım ve temizliği yapılan prostetik kontakt lenslerin sorunsuz kullanım ömrü artacağı gibi prostetik kontakt lenslerin kullanımında, iris kusurlu gözlerde sıkça karşılaşılan komplikasyonlarda oluşmayacaktır.

Prostetik (Prosthetic) Kontakt lens takılırken yada çıkartılırken eller mutlaka yıkanmalıdır. Kontakt lenslerinizi takarken İyi aydınlatılmış bir ortamda ayna kullanınız. Gerekli bakımı yapmak için kullandığınız ürünün bakım prosedürlerine uyunuz. Kullandığınız kontakt lens solüsyonunun bitim tarihine dikkat ediniz. Çünkü genelde solüsyonların içindeki etken madde 3 ay işlev görmektedir. Solüsyonlarınızı açıldıktan 3 ay sonrasına kadar mutlaka tüketiniz.Tarihi geçmiş kontakt lens solüsyonları asla kullanmayınız. Prostetik kontakt lensinizi bir ertesi gün güvenle kullanabilmeniz için, hergün bakım solüsyonunuzu tazeleyiniz. Prostetik kontakt lenslerinizi çıkardıktan sonra avucunuzun içinde hafifçe ovalayarak kontakt lens kabına saklamak için bırakınız. Ovalama işlemi ile birlikte prostetik kontakt lensinizde olan birikintiler daha kolay bir şekilde çözülecektir. Doğru yapılan kontakt lens sterilizasyonu iris kusurlu gözlerde enfeksiyon riskini önler. Kontakt lens solüsyonu satın alırken kullandığınız Kontakt lensin hammadde malzemesi ile orantılı bir kontakt lens solüsyonu kullanınız. Örnek olarak hidrojel bir materyel ile üertilmiş prostetik kontakt lens ile silikon hidrojel bir prostetik kontakt lensin bakım solüsyonları farklıdır.

Prostetik Kontakt lens Temizliğinde Hidrojen Peroksit Bakım Hidrojen peroksit içeren kontakt lens solüsyonlarının kullanımında hidrojen peroksitin natüralize olması prostetik kontakt lensin 6 saat kadar özel lens temizleme kabında beklemesi gerekmektedir. Eğer prostetik kontakt lens 6 saat beklemeden alınırsa hidrojen peroksitin tahriş edici özelliği vardır. Bu durumdan sakınılmalıdır. Hidrojen peroksit içeren kontakt lens solüsyonları ile yapılan temizlik ve bakımda kontakt lenslerinizi özel kabına yerleştirdikten sonra işlem başlar, izleyecek olursanız hidrojen peroksit tuz çözeltisi olarak çözülürken hava kabarcıkları çıkar. Hava kabarcıkları prostetik kontakt lens yüzeyinden proteinlerin kaldırılması işlemine yardımcı olur. Bu işlem 6 saat boyunca devam etmelidir. 6 saat’ten önce kontakt lensleri çıkarıp takmayı denemeyiniz. Hidrojen peroksitin en büyük özelliği mikropları öldürmesidir. Kontakt lens temizlik ve bakımında kullanılan hidrojen peroksit, halk arasında oksijenli su olarak bilinen çözeltide sadece % 3.6 hidrojen peroksit bulunmaktadır. Bu sebeple prostetik kontakt lens 6 saat sonra kabından çıkarılıp takılmalıdır.

Kontakt lens kullanıcıları Hidrojen peroksit içeren kontakt lens solüsyon ve bakım ürünlerini tercih ederlerse daha konforlu ve risksiz bir prostetik kontakt lens kullanımına ulaşılar. Yine aynı şekilde ultra sonic kontakt lens, lens temizleme sistemleri (ses dalgaları kullanılarak kontakt lensin temizlenmesi) cihazlarıda hassas gözler için kontakt lens bakımında etkili olacaktır. Tüm bakım malzemelerinin yanında, genelde prostetik kontakt lensler yıllık değişimli replasman olarak kullanıldığından maksimum 6 ayda bir labaratuvar temizliği yapılması halinde prostetik kontakt lensinizi daha konforlu ve uzun süre kullanmanız mümkün olacaktır.

Leave a Reply