Oksijen geçirgenliği yüksek lensler

Oksijen geçirgenliği yüksek lensler

Oksijen geçirgenliği en fazla olan lensin faydası var mı? Oksijen geçirgenliği yüksek lenslerin avantaj ve dezavantajlarını anlattık. Oksijen geçirgenliği yüksek lensler hafiflik, ıslanılabilirlik, dayanıklılık avantajı sağlayarak kornea sağlığına katkıda bulunur mu?

Yapılan araştırmalarda korneanın ortalama 22 ile 25 Dk arasında oksijen iletimine ihtiyaç duyduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Yumuşak kelimesinin büyüsüne hemen kapılmamak lazım, çünkü sert lenslerde 3 kat daha fazla oksijen geçirgenliği özelliği bulunduğu gibi göz kapağının açılıp kapanmasıyla birlikte lens altında hareket eden göz yaşının %30’unun değişip tazelendiği düşünülürse sert lenslerin ıslanılabilirlik açısından son derece avantajlı olduğu göze çarpmaktadır.

Oksijen geçirgenliği lensin merkez kalınlığına göre değiştiğinden dolayı ambalajların üzerinde yada üretim parametrelerinde sadece Center thickness at -3.00D (mm) (-3.00 dioptrideki merkez kalınlığı)’nı yazdığını gözlemleyebilirsiniz.

Oksijen Geçirgenliği Nedir?

Temelde oksijen geçirgenliği lens hammaddesi muhteviyatındaki oksijen molekül yapılarının hangi derece geçtiğini ifade açısıdan Dk birimi şeklinde adlandırılır.

D: Oksijen
K: Oksijen çözünürlük katsayısı, hız
p: Geçirgenlik (permabilite)

Dxk:P korneanın 1 mm2’sinde civa basıncı cinsinden ne kadar oksijen geçirgenliğini göstermektedir. Fakat lensin her bir hastaya göre lens merkez kalınlığının değişken faktör olması ikinci bir hesaplamayı gerektirdiğinden transmissibilite (oksijen aktarımı) oksijen ve oksijen çözünürlük katsayısının sonucuna bölünmektedir. (Dk/t)

Silikon lenslerin yüksek oksijen geçirme kapasitelerine rağmen eksik ıslanma oranı göz sağlığı için belirli sıkıntılar yaşanmasına neden olmaktadır. Islanma ve nemlenme oranıyla göz yaşının lens çevresinde rahatça yayılması konforun şartlarından biridir. Su içeriği, hidrofilite açısından kötü ünvana sahip silikon lenslerin hissedilir şekilde sert yapıda olması handikaplardan biridir.

Silikon Lenslerin Dezavantajları Nelerdir?

  • Protein birikimi, lipit tortul fazla olur, daha fazla kirlenir.
  • Oksijen moleküllerinin hızlı geçişinden kaynaklanan yüksek oksijen iletimi maddenin yoğun ortamdam az yoğun ortama geçiş etkisi (kapiler etki) göze vakum yaparak lensin korneaya yapışmasına neden olmaktadır.
  • Korneal ödem, damarlanma (vaskülarizasyon)
  • Lens pahalıdır.

Gece gündüz takılmasının mümkün olduğu övgülerle tavsiye edilerek mucizevi bir ürün olarak lanse edilmelerine rağmen lensleriyle uyuyan kişilerin uyumayanlara oranla göz kayıplarının 5 kat daha fazla olması tesadüf olabilir mi?

Silikon malzemeden üretilen kontakt lensler neden sağlıksız?

Lens bakımı yapmayan yada yapmaktan imtina eden tembeller, kişisel temizliklerine fazla önem vermeyen halk arasında pasaklı olarak nitelenenler ve göz muayenesi olmaktan kaçanların ortak noktası 30 gün çıkarılmayan lensleri tercih etmeleridir. Kontakt lensin 30 gün çıkarılmamasını acaba kaç göz doktoru önerebilir? Kaç tanesi bu sorumluluğu alabilir? 30 gün 30 gece güvenli kullanım sadece oksijen geçirgenliğinin yüksek olmasıyla nasıl izah edilebilir hiç düşündünüz mü? Silikon lensleri biraz daha yüksek fiyattan satarak daha fazla kar edebilmek için kamu sağlığını tehlikeye atmak doğru mu?

Yüksek oksijen iletimi sağlayan lensler fiziksel ve biyolojik kriterler açısından herkese uyumlu olmayabilir. Oksijen oranı yüksekliğini tek başına yeterli bir kalite kriteri algılamak yanlış olur, çünkü yumuşak şeffaf ve renkli lenslerde oksijen geçirgenliği su miktarı azaltılarak veya merkez kalınlığı inceltilmek suretiyle değişebilmektedir.

Leave a Comment

yün cami halıları
mide küçültme
mide küçültme ameliyatı
mide küçültme
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor.