Multifokal lensler neden tercih edilmiyor?

Multifokal lensler neden tercih edilmiyor?

Yaşlılığa bağlı uzak yakın görme sorunlarıyla başa çıkmak için uzak-yakın birarada multifokal lens kullanımı iyi bir seçenek olmasına rağmen presbiyop olan kişiler multifokal lenslere gereken ilgiyi göstermiyerek üzerlerinde iki gözlüğü birden taşımayı tercih ediyorlar. Genel olarak göz doktorlarıda uzak-yakın bir arada kontakt lensleri önermeyerek hastalarına okuma gözlüğünü reçete etmekteler. 40 ile 50 yaş aralığında bulunan kişilerin en az %40 ‘ ının presbiyopi görme problemli olduğu düşünülürse bu oranın sadece % 1 ‘ lik kısmı multifokal lens kullanması gerçekten düşündürücü değil mi?

Göz doktorları multifokal lens kullanımını neden önermiyor?
Kontakt lens konusunda eksik teknik bilgiler ve montaj yoksunluğuna ek olarak yeterli seviyede uygulama lensinin tedarik edilememesi gerçeğini en baş sıraya koyabiliriz. Multifokal deneme lenslerine ulaşamayan göz doktoru hastasına gerekli lens uygulama prosedürünü yapamadığı için ilk denemeden sonra uzak-yakın görmede iyileştirme yapamıyor.

Lens ithalatçı, üretici, distribütör veya toptancı tarafından dağıtılan doktor uygulama setleri yetersiz sayıda olup, sadece belirli bir kaç yer dışında bulunmuyor. Hasta bu nedenle ilk multikokal lenslerle tanışamıyor yada varlığından haberi bile yok!

Multifokal lenslerin doktorlar ve hastalar tarafından tercih edilmemesinin en geçerli nedeni presbiyop görme sorununa tam bir çözüm sağlaması beklenen lenslerin gözlükler kadar işe yaramadığı gerçeğidir. Presbiyop görme sorunlu insanlar için tüm mesafelerde net ve keskin görme sağlayan bir multifokal lens halen üretilebilmiş değil.

Leave a Comment

yün cami halıları
mide küçültme
mide küçültme ameliyatı
mide küçültme
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor.