Blog

Multifokal lensler neden tercih edilmiyor?

Yaşlılığa bağlı uzak yakın görme sorunlarıyla başa çıkmak için uzak-yakın birarada multifokal lens kullanımı iyi bir seçenek olmasına rağmen presbiyop olan kişiler multifokal lenslere gereken ilgiyi göstermiyerek üzerlerinde iki gözlüğü birden taşımayı tercih ediyorlar. Genel olarak göz doktorlarıda uzak-yakın bir arada kontakt lensleri önermeyerek hastalarına okuma gözlüğünü reçete etmekteler. 40 ile 50 yaş aralığında bulunan kişilerin en az %40 ‘ ının presbiyopi görme problemli olduğu düşünülürse bu oranın sadece % 1 ‘ lik kısmı multifokal lens kullanması gerçekten düşündürücü değil mi?

Göz doktorları multifokal lens kullanımını neden önermiyor?
Kontakt lens konusunda eksik teknik bilgiler ve montaj yoksunluğuna ek olarak yeterli seviyede uygulama lensinin tedarik edilememesi gerçeğini en baş sıraya koyabiliriz. Multifokal deneme lenslerine ulaşamayan göz doktoru hastasına gerekli lens uygulama prosedürünü yapamadığı için ilk denemeden sonra uzak-yakın görmede iyileştirme yapamıyor.

Lens ithalatçı, üretici, distribütör veya toptancı tarafından dağıtılan doktor uygulama setleri yetersiz sayıda olup, sadece belirli bir kaç yer dışında bulunmuyor. Hasta bu nedenle ilk multikokal lenslerle tanışamıyor yada varlığından haberi bile yok!

Multifokal lenslerin doktorlar ve hastalar tarafından tercih edilmemesinin en geçerli nedeni presbiyop görme sorununa tam bir çözüm sağlaması beklenen lenslerin gözlükler kadar işe yaramadığı gerçeğidir. Presbiyop görme sorunlu insanlar için tüm mesafelerde net ve keskin görme sağlayan bir multifokal lens halen üretilebilmiş değil.

21 Ekim 2013 Haber
About Lens Dünyası

Kontakt lens konusunda; üretimden tüketime 20 yılı aşkın deneyim ışığında lens tüketicilerine doğru bilgileri aktarmak için burada yazarlık yapıyorum.

Leave a Reply