Lens solüsyonu göze damlatılır mı?

Lens solüsyonu göze damlatılır mı?

Kontakt lens bakım, temizlik ve dezenfekte işleminde kullandığınız lens solüsyonlarını asla gözünüze damlatmamanız gerekir.. Lens solüsyonları neden göz damlası yerine kullanılamaz?

Çoğunlukla tembel veya bilinçsiz kontakt lens kullanıcıları tarafından sıkça yapılan fakat son derece yanlış ve sağlıksız bir hareket olan lens solüsyonunu göz damlası gibiymiş gibi kullanma alışkanlığının son derece tehlikeli boyutlara varabilen bir sağlık sorunu haline dönebileceğini biliyor musunuz?

Lens solüsyonları içerisinde bulunan dezenfekte edici sterilizasyon sağlayan koruyucu maddeler ve protein temizleme amacıyla solüsyon bileşiği içinde 0.0004 oranla ajan etken madde günlük temizlik ve bakım işlemi için lens yüzeyini adeta kazıyarak protein, tortul, yağ asidi ve zararlı bakterileri ortadan kaldırmaktadır. Kontakt lens sterilizasyon işlemini sağlamak için üretilmiş solüsyonu gözlerinize damlatırsanız aşağıdaki sonuçları göze almanız gerekkiyor..

Kontakt lens solüsyonunu göze damlatmanın zararları:

 • Göz yaşınız normal ph dengesine oranla farklı bir sıvıya ve solüsyon bileşenleri içinde bulunan kimyevi maddelerle etkilenir ve doğal dengesi bozulduğu için yanma hissi yaşarsınız.
 • Kornea’da bulunan kılcal damarlar solüsyonda bulunan etken madde nedeniyle aşırı gerilme refleksi göstererek zarar görebilir.
 • Özellikle hidrojen peroksit içeren lens solüsyonları iyonize olmadan göze damlatılırsa görme kayıplarına ve körlüğe neden olabilir.
 • Gözde damarlanma, iritasyon ve göz kızarıklığına neden olur.
 • Kornea nemlenme dengesi bozulur kronik göz yaşı sorunu (göz kuruluğu) ortaya çıkabilir.
 • Göze damlatılabilen solüsyon var mı?
  Solüsyon içinde protein partiküllerini çevreleyerek parçalayan ve lens yüzeyinden kazıyarak kaldıran ajan hammadde bütün lens solüsyonlarının içeriğinde bulunması nedeniyle göze damlatılan solüsyon’dan bahsetmek imkansızdır.

  Mecburi ve başka hiçbir çarenin olmadığı durumlarda çok dikkatli bir şekilde solüsyon göze damlatılabilir. Fakat lens solüsyonunu göze damlatmak asla alışkanlık haline getirilmemelidir.

  Leave a Comment