Lens ile havuza neden girilmez

Lens ile havuza girilir miİnsanlar tarafından havuza taşınan bakteriler, mikrop, virüs ve mantarlar suya bulaşarak çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Kamuya açık yerlerde yaygın şekilde kullanılan havuzlar her ne kadar düzenli dezenfekte edilselerde güvenli oldukları asla söylenemez.

Yaz sıcaklarının kendini iyice hissettirdiği şu günlerde yetkililer temizliğinden emin olunmayan havuzlara kirlilik seviyesi yüksek sahillerde denize girilmemesi gerektiğini önemle hatırlatıyorlar. Artan sıcaklarla doğru orantılı yaz aylarında havuz suyu yoluyla bulaşan konjonktivit, keratat, parazit ve mantar enfeksiyonlarına çok sık rastlanmaktadır. Ekolojik sistemle kendini yenileyen denizlere oranla durgun havuz suları kolayca kirlenip mikrop üreterek insan sağlığını tehdit etmektedir.

Küçük bir alanda yüzlerce insanın olduğu yüzme havuzlarında, insan dışkısı ve sanayi atıklarının kanalizasyon sistemi ile arıtılmadan denize akıtıldığı sahillerde deniz suyunu yutmak, burna çekmek ve göze doğrudan temas ettirmek tehlikelidir.

Lens ile havuza girilir mi?

Lensle havuza girmeyi tercih edenler iki kat fazla mikrop bulaşma tehlikesi ile karşı karşıyalar çünkü lens üzerine yapışarak yuva yapan bakteriler, sıcaklığında yardımıyla çoğalıp keratit göz enfeksiyonuna neden oluyor. Havuza giderken kullanıma ara verilmesi havuza girilmesi durumunda ise derhal gözden çıkarılması gereklidir. Havuz suyu bulaşan lenslerin atılması, temizlik yada dezenfekte edilerek tekrar kullanılmaması tavsiye olunur.

Yüzerken lens takılır mı?

Yüzerken suya dalma esnasında gözlerin kapaklarının açılması basınç farkı oluşturarak lens gözden çıkarak kaybolur. Yüzücü gözlükleri takarak gözün içine suyun temas etmesi engelleneceğinden numaralı lens kullanılabilir. Özellikle -1.00 numaradan büyük görme sorunu olan dalgıçlar numaralı mercek kullanarak su altında objelerin %25 daha yakın, %33 fazla büyük görünmesi problemini aşabilirler.

Leave a Comment

yün cami halıları
mide küçültme
mide küçültme ameliyatı
mide küçültme
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor.