Blog

Lens DIA ve BC Anlamı Nedir?

Dia kontakt lens çapı demektir. Lensin kenardan diğer kenarına olan uzaklığı mm (milimetre) ifade eder. İnsan gözünde renkli kısım (iris çapı) ölçüldükten sonra göz yaşı payı ilave edilerek uygun bulunur. İris çapı 11.50 ile 12.00 mm arası ortalama 14.00 mm ile 14.50 mm arası çap kullanılır. Bc (baz eğrisi, temel eğri) lens iç eğrilik değeridir. Lens radyus değeri temel eğri faktörü ile hesaplanır.

Kornea tabakasının yeterli oksijen alabilmesi ve batma olmaması Bc, Dia uyumuna bağlıdır.

Örnek: Ortalama Radyus (göz keratometresi) 7.20 mm / 8.20 mm olan bir insanın göz yaşı devinimi ve oksijen iletiminin sağlıklı olması için BC 8.40 mm / DIA 14.50 mm lens kullanmalıdır.

Göz doktoru kornea eğriliği (K1,K2) iris çapı ölçerek en uygun kavisli lensi reçete etmekle mükelleftir. Genellikle internet siparişlerinde bilinçsizce seçilen çap seçenekleri, deneyerek rahat olanı bulma çabalarının hepsi kifayetsizdir çünkü bazen aynı insanın bir gözü diğerinden farklı büyüklükte olabilmektedir. Gözü lens kabul etmemek, gözünün lens kabul etmediğini düşünmek bilinçsiz tüketicilerin uydurmalarıdır.

09 Mayıs 2015 Genel
About Lens Dünyası

Kontakt lens konusunda; üretimden tüketime 20 yılı aşkın deneyim ışığında lens tüketicilerine doğru bilgileri aktarmak için burada yazarlık yapıyorum.

One Comment

Leave a Reply