Lens Bakımı Tavsiyeleri

Lens Bakımı Tavsiyeleri

Lens üretiminde kullanılan malzemenin özü petrol, yani fosil maddedir. Tıbbın her alanında nitelikli plastikler hijyenik, hafiflik, sağlamlık özellikleri ile yaygın kullanılmaktadır. Fakat aynı zamanda plastikler bakterilerin barınıp çoğalması için elverişli ortam yaratır. Zararlı mikroorganizma ve mikropları arındırma zorunluluğu lens bakımı yapılmasının yegane nedenidir. Lensi gözden çıkarıp ışığa doğru tuttuğunuzda yüzeydeki kirliliğe, protein zerrecikleri ve yağ asitlerinin varlığına şahit olabilirsiniz.

Lens gözyaşı film tabakası ile doğrudan ile temas halinde olduğundan gündüz vakti kornea sıcaklığı 22 C, uyku halinde 37 C derece ölçülerek aradaki 15 C ısı artışı sıcağı seven bakterilerin iştahlarını kabartmaktadır. Lens takılı halde uyumayı alışkanlık edinmiş kişiler bu bilimsel veri ışığında daha fazla enfeksiyon riski taşırlar.

Lens bakımı nasıl yapılır?

Lens kabına, taşmayacak şekilde yarısına kadar solüsyon ilave edip lenslerinizi dikkatlice bırakın. Hava ile temasını kesmek ve sıvının dökülmemesi için kapağı sıkıca kapatın. Temizlenme, protein kaldırma fonksiyonunun tam gerçekleşmesi için en az 4 saat gereklidir. Zararlı bakterilerin, mikropların yok olması bakımın doğru yapılmasına bağlıdır.

Solüsyon ambalajı açıldıktan 3 ay sürede tüketilmelidir! Genellikle mikrop öldürücü ajan bileşenleri hava ile temas ettikten 3 ay sonra etkisini kaybettiği göz önünde bulundurulmalıdır.

Kuşkusuz hangi lens solüsyon kullanacağı sorusunu ancak lens üreticisi doğru olarak cevaplayabilir, çünkü silikon hidrojel ve hidrojel gibi iki farklı materyalden üretilen lense aynı solüsyonla bakım yapılamaz.

Siz hidrojel bir lens kullanıyor ve solüsyon olarak silikon hidrojel materyal ağırlıklı bir solüsyon kullanıyor iseniz tam olarak temizlik işleminin gerçekleştiğine emin olamazsınız. Uygun olmayan solüsyon kullanıldığında lens vadesinden önce kullanılamaz duruma gelmektedir.

Protein hapı nasıl kullanılır

1990’lı yıllarda protein temizliğinde solüsyonda çözülen haplar kullanılır lens kabı haznesine protein temizleme hapı lens ile beraber konarak 6 saat bekletilirdi. Artık protein tabletlerine gerek yok çünkü All-inn-one bileşenli solüsyonlar tek aşamada 4 fonsiyonu ( saklama, temizleme, protein kaldırma, durulama) gerçekleştirebiliyorlar.

Leave a Comment