Kontakt Lenslerin Avantajları

Kontakt Lenslerin Avantajları

Kontakt lens kullanımı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdede artış göstermektedir. Gözlük kullanımındaki zorluklar ve engeller, lazer ameliyatlarda miyop çizdirme olarak bilinen lazer operasyonlarında yaşanan komplikasyonlar, lazer ameliyatı olan bir kontakt lens kullanıcısının ortalama 3 yıl sonra tekrar görme keskinliğindeki yaşanan sorunlar kontakt lens kullanımının sürekli artmasında ve popüler olmasında büyük rol oynamakta. Gözlükleri ile net göremeyen bir çok kişinin kontakt lens ile daha net bir görüş elde ettiği bilinen bir gerçektir. Kontakt lens kullanımı ile giderilen kırma kusurları kontakt lenslerin optik özellikleri sayesinde gözlükten daha net bir görüş imkanı sunuyor.Kontakt lensler nesnelerin normal büyüklükleri ile derinlik hissi ile beraber algılanmasını sağlıyor. Ayrıca Kontakt lensler gözlüğün sağladığı optik görme alanından daha fazla geniş bir açı ile netlik sağlıyor. Kontakt lens kullanımı gözlük kullanımı ile kıyaslandığında, kontakt lensler oldukça avantajlı durumda.

Gözlük kullanımında iki göz arasındaki kırma kusuru 3 dereceden fazla olduğu durumlarda görme ile ilgili olarak netlik performası kontakt lens ile daha verimli bir alternatif olarak ön planda. Katarakt ameliyatı sonrasında lensi alınmış kişiler afak kontakt lensler ile görüş netliğini geri kazanabiliyor. Yüksek derecede kırma kusuruna sahip olan miyop yada hipermetrop kişiler +30.00 veya -30.00 hiç farketmiyor kontakt lensleri ile birlikte net görebiliyorlar. Yüksek derecede astigmatı olan kişiler kontakt lensler ile net ve geniş bir görme kapasitesine sahip olabiliyorlar. Gözlük ile görmenin mümkün olmadığı göz hastalıklarında (keratokonüs), Düzensiz Astigmat (İrregular astigmatism) kontakt lens tedavisi yapılabiliyor. İş kazaları, kimyevi yanıklar sonucunda oluşan saydam tabaka hastalıklarında korneayı koruma amaçlı bandaj kontakt lensler kullanılabiliyor. Çeşitli göz ameliyatları sonrasında koruyucu ve göz sağlığına katkıda bulunan tedavi kontakt lensleride kullanılmakta. Kontakt lens kullanan kişi kalın gözlük camları nedeni ile gözlüklerini burunlarının üzerinde taşımak zorunda değiller. Kontakt lensler fiziksel olarak kişinin özgür olmasını istediği aktiviteleri sorunsuzca yapabilmesini sağlıyor. Kontakt lensler saydam olduklarından dolayı varlıkları anlaşılmıyor.

Kontakt lensler ile göz rengini değiştirmek ve farklı renklerde göze sahip olmak mümkün. Kaza ve travmalar sonrasında kaybedilen iris için prostetik kontakt lensler kullanarak estetik kaygı ve olumsuz psikolojileri ortadan kaldırma imkanı bulunmakta. Sinema, tiyatro ve görsel sanatlarda farkı efektler kontakt lensler sayesinde elde edilebiliyor.

Leave a Comment