Kontakt Lenslerde Protein Temizliği

Kontakt Lenslerde Protein Temizliği

Kontakt lensler çok çeşitlidirler. Yine bu çeşitliliğin içinde herbiri için kullanılacak solüsyon ve dezenfektanlarda kullanılan kontakt lense göre uygun olmalıdır. Kontakt lenslerinizin kısa zamanda kullanılamaz hale gelmemesi için doktorunuzdan gerekli bilgileri öğrenmeyi unutmayınız. Yumuşak lensler günlük temizlik gibi çözümlerin yanısıra hidrojen peroksit gibi dezenfeksiyon gerektiren, enzim temizlik, durulama ve depolama çözümleride gerektirebilir. Gaz geçirgen kontakt lenslerin, nemlendirici ve ıslatıcı çözümler ile özel temizlik gerektirir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; kontakt lens ve kullanılan solüsyonun birbirine uygun olmasıdır. Örnek olarak içinde izopropil alkol ihtiva eden kontakt lens solüsyonları bazı yumuşak kontakt enslerde şekil bozukluğu yapmaktadır. Hidrojen peroksit içeren, kontakt lens solüsyonları ile, silikon hidrojel kontakt lensler temizlenmemelidir. Bu yüzden hastaların ilk kontakt lens bakım sistemi konusunda eğitimli olmalıdır. Gas permeble kontakt lenslerde Borat tamponlanmış çözümler sonrasında, jel formunda ve polivinil alkol içeren tiplerde bakım solüsyonları kullanılmaktadır. Kullandığınız Gas Permeable Gaz geçirgen kontakt lensleri sağlıklı bir şekilde uzun yıllar sağlıklı kullanabilmeniz için kontakt lens uzmanınızın tavsiyelerine uyunuz. Kontakt lens kullanımında uygunsuz solüsyon kullanılması ile konjonktivit ve önemli göz enfeksiyonları oluşabilmektedir.

Kontakt lenslerde protein temizliği nasıl yapılır?
Kontaktlenslerinizdeki protein birikimlerini kaldırmak için protein tablet satın alabilirsiniz.Yada çok amaçlı kontakt lens solüsyonlarını tercih edebilirsiniz. Son yıllarda üretilen bazı kontakt lens solüsyonları, protein temizliğinide yapabilecek enzimler içermektedir. Bu tip çok amaçlı kontakt lens solüsyonlarında protein temizliği yaparken Önce ve ellerinizi yıkayınız. Bundan sonra, lens yüzeyine solüsyonu birkaç damla ve damlatınız.Parmağınızı lensin üstüne hafifçe ileri ve geriye doğru hafifçe ovalayınız.Bu işlem lenslerinize günlük bakımını yaparken protein kaldırma işlemi için sağlıklı bir adım olacaktır

Kontakt lenslerde protein temizliği neden önemlidir?
Kontaktlensler üzerinden proteinleri temizlemek çok önemlidir. Haftada bir kez mutlak suretle yapılması gerekmektedir. Protein temizliği rahat lens kullanımı ve net bir görüş için önemlidir. Protein temizliği düzenli olarak yapılmadığı takdirde, lense bağlı komplikasyonlar yaşanabilir.Bu yüzden hastalar kontakt lens bakım sistemi konusunda eğitimli olmalıdır.

Kontaktlenste sterilizasyon nedir?
Tüm zararlı mikro-organizmaların öldürülmesi için yapılan dezenfeksiyon işlemidir. Kontakt lens bakım solüsyonları..

Kontakt lens üzerinde protein birikimesi neden olur?
Protein birikimi kontaktlensler üzerinde birikmesi gayet normaldir.Doğal göz yaşından kaynaklanan kaçınılmaz bir birikintidir.Kontakt lenslerinizin üzerinde protein birikimi lens yüzeyinde ince bir sis tabakası şeklinde görülür.

Kontaktlens üzerinde kaç çeşit protein birikimi vardır?

  • 1-Kontaktlens üzerinde Natural Protein birikimi; Doğal proteinler her zaman göz yaşının içinde bulunan normal proteinlerdir. Doğal protein birikiminin göze zararı yoktur, görüş netliğini ve göz sağlığını etkilemez. Doğal proteinler lens yüzeyinden kolayca giderilebilir.
  • 2-Kontakt lens üzerinde Denatured protein birikimi; Denatured proteini lens yüzeyindeki birikintinin %90 ını olüşturur. Gözle görülür bir biçimde noktacılar halinde kontakt lens yüzeyinde yer alırlar. Gözde rahatsızlığa ve bulutlu, puslu bir görüşe neden olurlar.

Kontakt lens temizilik ve bakımında alternatifler nelerdir.
Kontakt lens kullanıcıları Hidrojen peroksit içeren kontakt lens solüsyon ve bakım ürünlerini tercih ederlerse daha konforlu ve risksiz bir kontakt lens kullanımına ulaşılar. Yine aynı şekilde ultra sonic kontakt lens lens temizleme sistemleri (ses dalgaları kullanılarak kontakt lensin temizlenmesi) cihazlarıda hassas gözler için bakımda etkili olacaktır.

Hidrojen peroksit’in kontakt lens temizliğindeki önemi nedir?
Hidrojen peroksit içeren kontakt lens solüsyonlarının kullanımında hidrojen perkositin natüralize olması için 6 saat kadar özel lens temizleme kabında beklemesi gerekmektedir. Eğer kontakt lens 6 saat beklemeden alınırsa hidrojen peroksitin tahriş edici özelliği vardır. Bu durumdan sakınılımalıdır. Hidrojen peroksit içeren kontakt lens solüsyonları ile yapılan temizlik ve bakımda kontakt lenslerinizi özel kabına yerleştirdikten sonra işlem başlar, İzleyecek olursanız hidrojen peroksit tuz çözeltisi olarak çözülürken hava kabarcıkları çıkar. Hava kabarcıkları kontakt lens yüzeyinden proteinlerin kaldırılmasına yardımcı olur. Bu işlem 6 saat boyunca devam etmelidir. 6 saat ten önce kontakt lensleri çıkarıp takmayı denemeyiniz. Hidrojen peroksitin en büyük özelliği mikropları öldürmesidir. Kontakt lens temizlik ve bakımında kullanılan hidrojen peroksit, halk arasında oksijenli su olarak bilinen çözeltide sadece %3.6 hidrojen peroksit bulunmaktadır.

Leave a Comment