Kontakt Lens Neden Yırtılır?

Renkli kontak lens gözümde kendiliğinden parçalandı ne yapmalıyım? Genelde kontakt lens kullanıcısından sıkça duyabileceğimiz bir durumdur. Sebebi şudur ; kullanım ömrü bir ay olan bir kontakt lens satın alınmıştır. Ancak kontakt lensi size satan şahıs 3 ay yada 6 aylık olarak kullanabilirsiniz diyerek sizi yanlış yönlendirdiğinden dolayı, lensin orta kısmında zamanla bir delik oluşur. Delik kısım zamanla kontakt lensin yırtılıp parçalanmasına sebep olmaktadır. Örnek Freshlook colors lensleri bir aylık kullanıma göre ruhsatlandırılmıştır. Yani açıkça lensin ömrü 1 aydır. 3 aylık yada 6 aylık kontakt lens olarak lanse edilip satılmaktadır.Bu kesinlikle doğru değildir!

Kontakt lenslerin farklı çeşitleri vardır. Konu kontakt lensin yırtılması ve parçalanması olduğu için şimdilik
örnek olarak aylık lensler, yıllık lensler olarak iki gruba ayıralım. Aylık lensler malzeme olarak daha dayanıksız, başka bir deyişle daha ince bir malzemeden üretilmektedir. Aylık lenslerin kolayca yırtılmasının asıl sebebi malzeme ince olması sebebi ile lensin merkez kalınlığı ve perifer yani kenar yapısıda ince ve dayanıksızdır. Ancak burada unutulmaması gereken, lensin yüklü olduğu kırma gücü yani power belirleyici kriterdir. Miyop lensleri numaraları büyüdükçe kenarlara doğru kalınlaşırken, hipermetrop kontakt lenslerinde merkez kalın olmaktadır. Kendi aralarında kontakt lensler farklı geometrilere sahip olabilir. Tüm kontakt lensler mercek esasına dayanır, fakat tasarımlar farklıdır. Tasarım malzemelerin geometrik yapılarının farklı olmasını sağlar. Başka bir deyişle lenslerdeki dayanıklılık ve mukavemet farklıdır. Kontakt lens yırtılma vakaları genellikle aylık kozmetik renkli lenslerde sıkça yaşanır. Çünkü aylık renkli kozmetik kontakt lenslerde malzeme ince ve dayanıksızdır. Genellikle aylık renkli lensler lensin en uç kısmından, kenarından yırtılır bunun asıl sebebi lensin kenar eğiminin, yani en uç noktasının lensin diğer kısımlarına oranla daha ince ve dayanıksız olmasından kaynaklanmaktadır. Göz yaşının doğal akışı için kontakt lens kenarı ince bir yapıda ve farklı bir eğimde olmak zorundadır. Bu noktadaki kural tasarım ve eğim, lensin bu noktadan yırtılmasına sebep olur. İlk etapta aylık lensinizin yırtıldığını farketmeyebilirsiniz, çünkü çok küçük bir noktadan aslında yırtılmaya başlamıştır! ne zaman ki yırtık kısım büyür ve korneaya bir baskı yapar o zaman takılamaz duruma gelir ve rahatsızlık verir, ısrarla takılması halinde gözde iritasyona sebep olur.

Kontakt lens yırtılma vakaları daha çok kontakt lensin, lens saklama kabı ve kapak arasına sıkışması nedeni ile oluşmaktadır. Akşam eve geldiğinde kontakt lenslerinden hemen kurtulmak için dikkatsiz ve acele ile lens kabına yerleştirilen kontakt lens, kapak arasına sıkışarak yırtılır.. Sabah kontakt lensi takmak için lens kabının kapağını açtığınızda ikiye bölünmüş bir kontakt lens görürsünüz! Sonrasında lensi kendiliğinden yırtıldığını düşünmeniz son derece normal..

Leave a Comment