Kontakt Lens Neden Yırtılır?

Renkli kontak lens gözümde kendiliğinden parçalandı ne yapmalıyım? Genelde kontakt lens kullanıcısından sıkça duyabileceğimiz bir durumdur. Sebebi şudur ; kullanım ömrü bir ay olan bir kontakt lens satın alınmıştır. Ancak kontakt lensi size satan şahıs 3 ay yada 6 aylık olarak kullanabilirsiniz diyerek sizi yanlış yönlendirdiğinden dolayı, lensin orta kısmında zamanla bir delik oluşur. Delik kısım zamanla kontakt lensin yırtılıp parçalanmasına sebep olmaktadır. Örnek Freshlook colors lensleri bir aylık kullanıma göre ruhsatlandırılmıştır. Yani açıkça lensin ömrü 1 aydır. 3 aylık yada 6 aylık kontakt lens olarak lanse edilip satılmaktadır.Bu kesinlikle doğru değildir!

Kontakt lenslerin farklı çeşitleri vardır. Konu kontakt lensin yırtılması ve parçalanması olduğu için şimdilik
örnek olarak aylık lensler, yıllık lensler olarak iki gruba ayıralım. Aylık lensler malzeme olarak daha dayanıksız, başka bir deyişle daha ince bir malzemeden üretilmektedir. Aylık lenslerin kolayca yırtılmasının asıl sebebi malzeme ince olması sebebi ile lensin merkez kalınlığı ve perifer yani kenar yapısıda ince ve dayanıksızdır. Ancak burada unutulmaması gereken, lensin yüklü olduğu kırma gücü yani power belirleyici kriterdir. Miyop lensleri numaraları büyüdükçe kenarlara doğru kalınlaşırken, hipermetrop kontakt lenslerinde merkez kalın olmaktadır. Kendi aralarında kontakt lensler farklı geometrilere sahip olabilir. Tüm kontakt lensler mercek esasına dayanır, fakat tasarımlar farklıdır. Tasarım malzemelerin geometrik yapılarının farklı olmasını sağlar. Başka bir deyişle lenslerdeki dayanıklılık ve mukavemet farklıdır. Kontakt lens yırtılma vakaları genellikle aylık kozmetik renkli lenslerde sıkça yaşanır. Çünkü aylık renkli kozmetik kontakt lenslerde malzeme ince ve dayanıksızdır. Genellikle aylık renkli lensler lensin en uç kısmından, kenarından yırtılır bunun asıl sebebi lensin kenar eğiminin, yani en uç noktasının lensin diğer kısımlarına oranla daha ince ve dayanıksız olmasından kaynaklanmaktadır. Göz yaşının doğal akışı için kontakt lens kenarı ince bir yapıda ve farklı bir eğimde olmak zorundadır. Bu noktadaki kural tasarım ve eğim, lensin bu noktadan yırtılmasına sebep olur. İlk etapta aylık lensinizin yırtıldığını farketmeyebilirsiniz, çünkü çok küçük bir noktadan aslında yırtılmaya başlamıştır! ne zaman ki yırtık kısım büyür ve korneaya bir baskı yapar o zaman takılamaz duruma gelir ve rahatsızlık verir, ısrarla takılması halinde gözde iritasyona sebep olur.

Kontakt lens yırtılma vakaları daha çok kontakt lensin, lens saklama kabı ve kapak arasına sıkışması nedeni ile oluşmaktadır. Akşam eve geldiğinde kontakt lenslerinden hemen kurtulmak için dikkatsiz ve acele ile lens kabına yerleştirilen kontakt lens, kapak arasına sıkışarak yırtılır.. Sabah kontakt lensi takmak için lens kabının kapağını açtığınızda ikiye bölünmüş bir kontakt lens görürsünüz! Sonrasında lensi kendiliğinden yırtıldığını düşünmeniz son derece normal..

Leave a Comment

yün cami halıları
mide küçültme
mide küçültme ameliyatı
mide küçültme
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor.