Kontakt lens nasıl çıkarılır?

Kontakt lensinizi çıkarırken gözünüzü zedelememek için önce bazı önemli noktalara ve çıkarma teknikleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Kontakt lens çıkarma işlemi basit gibi görünsede gereksiz şekilde kornea yüzeyinine yapılan parmak baskısı göz yaralanmalarına sebebiyet verebilmektedir. Özellikle kullanıma yeni başlayan deneyimsiz kişilerin lens çıkarma sırasında mikrop kapma, enfeksiyon ve kornea çizilmesi problemleri yaşadığını bilmelisiniz. O halde güvenli bir şekilde lens çıkarma işlemi yapabilmek için aşağıda yer alan uyarılara dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Çıkarma işlemi yapmadan önce ellerinizi sıvı sabunla yıkadıktan sonra bolca durulamaya özen gösteriniz! Katı sabun kullanımında sabun partiküllerinin el üzerinden kolayca çıkmaması sebebiyle göz yanmalarına sebebiyet verebilmektedir.

Ellerinizin temizliğinden eminseniz işaret parmağınızın ucuyla kontakt lens üzerine hahifçe baskı yaparak alt göz kapak yönüne aşağıya doğru çektiğiniz anda baş parmak ve işaret parmağınızı kullanarak çıkarınız.
kontakt-lens-nasil-çıkartilir

Yapmamanız gerekenler!
Kontakt lensi asla gözün renkli kısmı iris üzerinden sıkıştırıp çekmeyiniz. İris üzerinden direkt olarak sıyrılarak çıkarmak yerine aşağı çekerek beyaz bölgeden çıkarmak çok daha güvenlidir. Kontakt lens çıkarırken yaşanan tüm göz sağlığı problemlerinin nedeni budur. Kısaca lens beyaz bölgeye çekilerek çıkarılmalıdır.

Leave a Comment

yün cami halıları
mide küçültme
mide küçültme ameliyatı
mide küçültme
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor.