Kontakt lens nasıl çıkarılır?

Kontakt lensinizi çıkarırken gözünüzü zedelememek için önce bazı önemli noktalara ve çıkarma teknikleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Kontakt lens çıkarma işlemi basit gibi görünsede gereksiz şekilde kornea yüzeyinine yapılan parmak baskısı göz yaralanmalarına sebebiyet verebilmektedir. Özellikle kullanıma yeni başlayan deneyimsiz kişilerin lens çıkarma sırasında mikrop kapma, enfeksiyon ve kornea çizilmesi problemleri yaşadığını bilmelisiniz. O halde güvenli bir şekilde lens çıkarma işlemi yapabilmek için aşağıda yer alan uyarılara dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Çıkarma işlemi yapmadan önce ellerinizi sıvı sabunla yıkadıktan sonra bolca durulamaya özen gösteriniz! Katı sabun kullanımında sabun partiküllerinin el üzerinden kolayca çıkmaması sebebiyle göz yanmalarına sebebiyet verebilmektedir.

Ellerinizin temizliğinden eminseniz işaret parmağınızın ucuyla kontakt lens üzerine hahifçe baskı yaparak alt göz kapak yönüne aşağıya doğru çektiğiniz anda baş parmak ve işaret parmağınızı kullanarak çıkarınız.
kontakt-lens-nasil-çıkartilir

Yapmamanız gerekenler!
Kontakt lensi asla gözün renkli kısmı iris üzerinden sıkıştırıp çekmeyiniz. İris üzerinden direkt olarak sıyrılarak çıkarmak yerine aşağı çekerek beyaz bölgeden çıkarmak çok daha güvenlidir. Kontakt lens çıkarırken yaşanan tüm göz sağlığı problemlerinin nedeni budur. Kısaca lens beyaz bölgeye çekilerek çıkarılmalıdır.

Leave a Comment