İnternet’ten lens satışına rekor ceza!

İnternet’ten lens satışına rekor ceza!

Geçtiğimiz günlerde Tayvan Sağlık Bakanlığı ve FDA yetkilileri tarafından facebook ve internet üzerinden kontakt lens satışını yasaklayarak online lens satışı yapan kişi ve kurumlara 30.000 usd ile 150.000 usd arasında takdir edilecek maddi cezai yaptırım uygulayacağını açıkladı. Bu şekilde Taivan’da online internet satışlarına yasak getirilmiş oldu.

FDA ve Taivan yetkilileri kontakt lenslerin net olarak tıbbi cihazların bir türü olduğu ve herhangi bir şekilde online işlem göremeyeceğini, çevrimiçi olarak facebook yada diğer alışveriş siteleri tarafından satılamayacağının altını çizerek kontrolsüzce satılan lenslerin halk sağlığını tehdit ettiğini açıkladılar.

Taivan Sağlık bakanlığı İnternet üzerinden kontakt lens satışı yapan kişilerin tüketiciler tarafından ihbar edilmesi için özel bir sağlık hattınıda devreye sokarak bu konudaki ciddiyetini bir kez daha ortaya koydu.

Hiçbir denetime tabi olmadan internet üzerinden satılan tıbbi ürünler dahilindeki tüm ilaç ve ekipmanlar ülkemizde de halk sağlığını tehdit etmektedir.

Bildiğiniz üzere Türkiye’de de lensler tıbbi cihaz yönetmeliğine dahil olmasına rağmen ve internet üzerinden online olarak lens satışı yapılmaya devam etmektedir.

Leave a Comment