Blog

HD kontakt lens ne kadar gerçek?

Hd teknolojisi ile çok daha net bir görüş elde etmek kulağa hoş geliyor olsa gerek.. Gelişen teknolojiler sayesinde kullandığımız cep telefonlarından evlerde bulunan televizyonlara kadar herşey yüksek görüntü kalitesini hedefliyor. High defination teknolojisi görüntü ve resimlerde bulunan piksel sayısını artıran önemli bir gelişmedir. High defination teknolojisi bir film izlerken ekran titreşimlerini engelleyerek keskin hatlarda vizyon sağladığı için yüksek seviyede bir netlik sağlamaktadır. HD görüntüleme sistemleri genelde televizyon ve videolar için geçerli bir konu olarak karşımıza çıkarken son dönemde HD kontakt lens adında bir iddaa ortaya atıldı.. Peki kontakt lens hd kalitede gösterme özelliğine nasıl sahip olabilir?

Hd kontakt lens konusu aynı yemeğin farklı bir metodla pişirilip tekrar lens tüketicisinin önüne konmasından başka bir şey değil! Çünkü hd olduğu iddaa edilen kontakt lensin aslında bir çok lens’te bulunan basit bir özelliğe sahip olduğunu söylersek abes kaçmayacaktır. İnanılmaz ölçüde parlama ve ışık halelerini ortadan kaldırabilen özelliğin adı asferik optik geometrik lens tasarımıdır. Aynı teknoloji aberration control olarak yaklaşık 10 yıldır bir çok kontakt lens üreticisi tarafından kullanılmaktadır.

10 yıldır var olan bir teknolojinin yeni bir gelişme olarak sunulması kamuoyunun dikkatinden kaçan bir konu olduğunu nedniyle bazı gerçeklerin altını çizmek gereklidir. Etkili pazarlama teknikleriyle süslü kelimeler kullanarak kontakt lens kullanıcısını yanıltmak hiç doğru değil!

HD Kontakt Lens Nedir?

Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusurlarının giderilmesinde lens tasarımının optik sapmaları minimum seviyeye indirdiği asferik geometrik dizayn eski adıyla aberration control, yeni adıyla Hd kontakt lens‘tir.

Asferik dizayna sahip kontakt lensler optik sapmaları minümum seviyeye indirgeyerek daha loş ortamlar dahil olmak üzere net görüş sağlayan ürünlerdir. Optik eksen gözde daha iyi merkezlenme kabiliyetine sahip olduğu için daha net görmek mümkün!

Özellikle gece ışıklarında pupila’nın büyüyerek kontakt lensin merkez ekseninin dışına çıkması nedeniyle sferik lenslerde optik eksen dışında kalan alanlar bulanıklığa neden olur. Asferik kontakt lenslerin dizaynı gereği kontakt lens merkezinde ve kenarlarında optik kırılma veya sapma seviyesi engellendiği için ışığın sapmasına (aberration) karşı konulur.

14 Mart 2013 Kontakt Lens Teknojileri
About Lens Dünyası

Kontakt lens konusunda; üretimden tüketime 20 yılı aşkın deneyim ışığında lens tüketicilerine doğru bilgileri aktarmak için burada yazarlık yapıyorum.

Leave a Reply