Hamilelikte Lens Kullanımına Dikkat!

Hamilelikte Lens Kullanımına Dikkat!

Hamilelik döneminde lens kullanmanın bazı avantajları ve dezavantajları olabilir. Gebelik esnasında değişen hormonal yapı ve vücut kimyasalları direkt olarak hamilelikte lens kullanımını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Değişen hormonal yapı göz yaşı salgısını etkileyeceği için hamilelik döneminde kullanılan lens çok daha fazla kirlenerek protein birikimine neden olmaktadır. Göz yaşında normal seviyenin iki katı olarak gerçekleşen protein taşları kontakt lens yüzeyinde diğer lipit tortullar ve yağ asidi ile birleşerek kullanılan lensin süresinden çok daha kısa bir süre içinde kullanılamaz duruma gelmesine neden olmaktadır. Hamilelik öncesi ve sonrası için lens kullanan anneler bu dönemde bir kaç basit önlem alarak lens kullanımına devam edebilirler.

Hamilelik esnasında kontakt lens kullanan anne adayları daha önceden sorunsuz kullandıkları lenslerden bu dönemde şikayetçi olabilirler. Örnek olarak aylık lens kullanan anne adayı aynı lensi daha önce bir ay sorunsuz kullanmasına rağmen hamilelik sırasında 15 gün içinde lensin konforunu kaybettiğine şahit olmaktadır. Bunun sebebi değişen hormonal yapı ve göz yaşı salgılarının lensi yıpratmasıdır. Hamilelik sebebi ile lens süresinden önce kullanılamaz hale gelebilmektedir.

Hamilelikte lens kullanılabilir mi?

Hamilelik döneminde kullanım süresinden önce tükenen lens paketlerinden daha önemli olan hamilelik esnasında alınacak ilaçların kısıtlılığıdır. Yani hamilelik dönemi içinde anne mümkün olduğu kadar göz enfeksiyonlarında uzak kalmalıdır. Bu sebeple aylık lenslerin kullanım süresi beklenmeden 15 günde yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir. Kontakt lens’e bağlı bir komplikasyon yaşanmaması için lenslerin tazelenmesi her zaman işe yarayabilir. Günlük kontakt lensler hiç bir temizlik ve dezenfeksiyon işlemi gerektirmediği ve günlük kullanılıp atıldığı için hamilelik döneminde lens kullanmak için sağlıklı bir alternatiftir. Anne adayının gereken hijyen kurallarına uyduğu sürece hamilelikte lens kullanmasının sakıncası bulunmamaktadır.

Hamilelikte lens tercihiniz günlük at olmalı!

Doğum sonrası annelerin geceleri ve gündüzleri uyumayı tercih etmeyen bebekleri var ise günlük lens kullanmaları faydalı olabilir. Doğum sonrasında kendilerini bebekleri ile ilgilenmeye adayan anne için lens bakımı veya lens temizliği ile uğraşmak zor olabilir. Bu sebeple doğum sonrası için günlük kullan at kontakt lens anne için iyi bir çözüm olacaktır. Çünkü günlük lens bakım gerektirmemektedir.

Hamilelikte lens kullanımını etkileyen bir diğer faktörse vücutta değişen hormonal yapının yanısıra korneal değerlerdir. Küçük bir oranda olsada göz keratometrik değerleri değişmekte ve kullanılacak lensin tekrar temel eğrisinin tekrar belirlenmesi gerekmektedir. Hamilelikte lens kullanımına devam etmek isteyen anne adayları hamileliğin üçüncü ayından sonra mutlaka göz doktoruna muayene olmalıdır.

Son olarak hamilelikte lens kullanma düşüncesinde olan anneler için eğer kontakt lens kullanmak zaruri bir durum değilse keratokonus, düzensiz astigmat veya yüksek derecede miyopi yoksa gözlük kullanmak çok daha iyi bir fikir olabilir. Hamilelik esnasında değişen keratometrik değerler ile göz içi basıncının düşmesi kontakt lens kullanımına engel bir durum olabilmektedir. Anne adaylarının hamilelikte lens kullanmaması, doğum sonrasında lens kullanımına devam etmesi anne ve bebek sağlığı için en uygun olanıdır.

Leave a Comment

yün cami halıları
mide küçültme
mide küçültme ameliyatı
mide küçültme
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor.