Göze yapışan lens nasıl çıkartılır?

Kontakt lens gözünüze yapışmış ve çekerek çıkarmaya çalıştığınız halde başarısız oluyorsanız panik yok elbette çıkarmanın basit bir yolu var.

Bazı durumlarda lens gözle vakum etkisi yaparak oluşan basın nedeniyle çıkartılması zorlaşabilir. Bu durumdan kurtulmak için göz damlası damlatmak kesinlikle işe yarayacaktır. Göz damlasının olmadığı zamanlarda bir kaç damla lens solüsyonuda kullanabilirsiniz. Gözünüze damlattığınız damla yada solüsyon lensin vakum etkisinden kurtulup yukarı kalkmasını sağlayarak gözden çıkmasını kolaylaştıracaktır.

Önerdiğimiz yolu denedikten sonra lensi çıkarmakta hala zorlanıyorsanız, en kısa zamanda en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmeniz tavsiye olunur.

Lens göze neden yapışır?
Geçirilen ateşli hastalıklarda kornea ısısı artışı nedeniyle kontakt lens hızla su kaybederken, gözle lens arasında kalan bölgede göz yaşı eksilerek vakum etkisine sebep olur. Uygunsuz temel eğride sıkı uyum denilen hatalı montaj yada lens çapının aşırı büyük olduğu durumlarda fazla merkezlenme yapışma ihtimalini doğurabilir. Ayrıca kullanım süresinin dolması, gece lens takarak uyuma alışkanlıkları yapışmaya neden olmaktadır.

Leave a Comment