Biyonik Göz Nano Retina İmplantı Körlüğe Son!

Biyonik Göz Nano Retina İmplantı Körlüğe Son!

Amerika, İsrail ve Avrupalı bilim insanlarından oluşan bir ekip, körlüğe son verecek bir Biyo Retina implantı ( Bio-Retina) için 2013 yılı başlarında araştırma protokolüne tabi klinik çalışmalara başlayacaklarını açıkladılar. Belkide önümüzdeki yıllarda veya retina hastalıkları (makula dejenerasyonu, diyebetik retinatopi, keratokonus ve diğer dejeneratif kornea problemleri) nedeni ile kör olan insanlar tekrar görme kabiliyetlerini kazanabilecekler.

İnsan retinasında görmeyi sağlayan yaklaşık olarak 126 milyon hücre bulunduğu tahmin edilir. Retinada bulunan 6 milyon koni hücresi ışık enerjisi miktarına bağlı olarak beyine gönderdikleri sinyal ile görüntüler beyinde renkli olarak gerçekleşiyor. Görme kabiliyeti olmayan bir insan için, ışık enerjisi miktarının dalga boylarını Biyonik göz (nano retina) ile yapay olarak algılanarak beyine veri gönderilebilmesi mümkün. Kısaca ışığı alıp, elektromanyetik sinyale dönüştürüp beyine iletmek..

Şu anda edinilen bilgilere göre geliştirilen implant sadece 5000 piksel çözünürlüğe sahip. Geliştirilen implant sadece siyah-beyaz görüntüleri iletebilirken, impantın enerji ihtiyacını sağlayan güneş enerjisi ile çalışan düzeltici kontakt lens kullanıldığı doğrulanıyor. Yeni biyonik göz uygulaması için retina implantının gözde hasarlı bölgeye yerleştirilmesi 30 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşebiliyor. Biyonik göz; sensörler, elekrotlar, mikro görüntü işlemci çip ve yazılımdan oluşuyor.

Biyonik göz tedavi maliyetleri ne kadar

Dünya üzerinde makula dejanerasyonu ve dejeneratif kornae hastalıkları nedeniyle görme kabiliyetini kaybeden insanların oranı %45 gibi yüksek bir oran olması nedeniyle biyonik göz icadına (nano retina) olan ilgi son derece büyük olmasına rağmen 50.000 ile 60.000 dolar arasında bir fiyat ile satışa sunulması bir soygunu hatırlatıyor! Biyonik retina, 2013 yılı ortalarında bir göz doktorunun göze atacağı bir kesi ile 30 dakika içinde montaj edilecek!

Biyonik göz nano retina nasıl çalışıyor?

Gözlük üzerinde bulunan mikro video kamera görüntüyü eş zamanlı olarak yakalar ve yakaladığı görüntüyü mikro işlemcili çipe göndererir. Mikro işlemci elekromanyetik dalga boylarını ayrı ayrı hesap ederek retinada 1 mm karelik alanda bulunan implant içinde bulunan 100 adet elektrot sinyalleri beyine göndererir ve görme gerçekleşir. Gözlük çerçevesi sadece mikro kameranın bulunması için düşünülmemiş. Miyop, astigmat ve diğer kırma kusuru için lens kullanılmaya devam ediliyor.

Leave a Comment