Blog

Bebek ve Çocuklarda Lens Kullanımı

Bir çok insanın aklına lens deyince sadece renkli lens geliyor! Kontakt lens konusunda bilgi eksikliği olduğu kesin.. Kontakt lensler bebeklerden, çocuklara ve yaşlılara kadar uzanan geniş bir kullanım alanına sahipler.

Çocuklarda ve bebeklerde kontakt lens neden ve niçin kullanılır? Çocuklarda katarakt Herediter olarak veya bazı hastalıklarla (galaktozemi, Fabry hastalığı, Lowe sendromu gibi) beraber ya da intrauterin bazı sekonder (Rubella, toxoplazma, sitomegalovirüs enfeksiyonları) katarakt gelişimi görülebilir. Ayrıca travmaya bağlı katarakt gelişimi de çocukluk döneminde sık görülür.Cerrahi olarak opak lensin uzaklaştırılması ve uygun refraktif düzeltmenin yapılması gereklidir. Beş yaşın altındaki olgularda intraoküler lens konulamadığı için hastaya tek taraflı afak ise kontakt lens önerilmelidir. Kontakt lensin kullanılma sebebi; bebekte göz tembelliğinin oluşmaması içindir. Yeni doğan bebeklerde, doğuştan katarakt görülebilir. Doğuştan katarakt, bir veya her iki gözde de görülebilir. Doğuştan katarakt da genetik olarak ortaya çıkabileceği gibi, annenin hamilelik esnasında geçirdiği hastalıklar, bu dönemde kullanılan ilaçlar,röntgen ışınlarına maruz kalma gibi sebeplerden ortaya çıkabilir.

Bebeğinizin gözüne takacağınız kontakt lens diğer lenslere nazaran daha küçük çapta ve temel eğridedir.
Eğer sizde lens kullanıcısı iseniz, bu farkı ilk bakışta ayırdedebileceksiniz. Küçük ve daha sert bir yapıda olmasından dolayı daha rahat takılıp çıkartılabilir. Bu tip lenslerde yüzey ıslanılabilirliği ve birikintinin fazla olarak lens uyumunun azalmasına sebep olur. Eğer bebeğiniz kontakt lens ile tedavi yöntemi seçildi ise ortaya çıkabilecek ;venfeksiyon, kızarıklık ve çapaklanma hassasiyet gelişimi konusunda bilgili olmalı ve hemen doktorunuza başvurmalısınız. Bebeklerde kontaktlens kullanımında normal şartlarda 4 ile 6 hafta arasında kontrol gereklidir. Kullanılan kontakt lensin niteliğine göre 1 yaşın üzerinde 1 yada 2 haftada çıkartılarak lensler temizlenmelidir. Dikkatli kullanarak lens temizliğine dikkat edildiği takdirde, bazı problemler bellirli ölçüde azaltılabilmektedir. Uzun süre takılabilen nitelikli lensler kullanılmalıdır. Burada en önemli konu kontakt lensin dezenfeksiyonudur. Doktorunuzdan bu konuda detaylı bilgi alınız. Bebeklerde kontakt lens kullanımının bir dezavantajıda korneal eğimin hızla değişmesi ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Başlangıçta çok iyi işlev gören bir kontakt lens bu gelişim ile birlikte korneaya baskı yapabilir. Örnek olarak ; 1 nci yaşta lensin çapı 12.50 mm ise, daha sonrasında 13.50 çap lensler kullanılmaktadır. Bu sebeple lensler ilerdeki zamanlarda yenileri ile değişebilir. Lensi takma işlemine başlamadan önce temizliğe dikkat ediniz. Uygulanacak lensi parmak ucunuza alınız, kontakt lensin doğru olarak parmağınızın ucunda durduğuna emmin olunuz. Kontakt lens çanak şeklinde olmalı ve kenarları dışa doğru açık olmamalıdır. Bebeğinizin göz kapağını hafifçe yukarıya doğru itiniz, alt göz kapağınıda kirpik dibinde hafiçe alta doğru çekiniz, lensin yerleşmesini sağlayacak şekilde bebeğinizin gözünü açtıktan sonra, işaret parmağınız daki lensi hafifçe göze merkeze doğru temas ettirerek, hafiçe lensi bırakınız. Lensin gözde katlanmadığından ve doğru olarak yerleştiğinden emin olunuz. Burada dikkat edilecek en önemli nokta, kontakt lensin takacağınız yerin son derece temiz olmasıdır. Havada uçuşan toz zerrecikleri yada kontakt lensi takarken o anda lens yüzeyine gelebilecek herhangi bir yabancı cisim, lens ile kornea arasında problem yaratarak rahatsızlık hissi verebilir. Bu yüzden lensi takmadan önce lens yüzeyini kontrol ediniz. Kontakt lens temiz, pürüssüz ve berrak olmalıdır. Bebeğinize kontakt lensleri uyurken veya beslenme anında takmanız daha kolay olacaktır. Kullanılacak kontakt lens niteliğine göre doktorunuzdan, lensin bakımında ve temizliğinde kullanılacak kontakt lens solüsyonlarını detaylı olarak öğreniniz. Kontakt lensinizi satın alacağınız yerde çok ciddi önem taşımaktadır. Özellikle konunun uzmanı kişilerden temin etmenizi öneririz. Çok hassas bu konuda size lensin fiyatına nazaran lens satışını yapan kişi ve kurum yada şahıs güvenilir olmalıdır. Herhangi bir sorun dahilinde, karşınızda muhatap bulabilmeniz ve sorunu çözebilmeniz açısından önem arz etmektedir.

06 Haziran 2012 Bebek ve Çocuklar
About Lens Dünyası

Kontakt lens konusunda; üretimden tüketime 20 yılı aşkın deneyim ışığında lens tüketicilerine doğru bilgileri aktarmak için burada yazarlık yapıyorum.

Leave a Reply