Atlar ve Filler İçin Üretilen Kontakt Lensler

Kontakt lens sadece insanların kullanması için üretilmiyor! Sizlere atlarada kontakt lens takıldığını söylersek fazla ileriye gitmiş olabilir miyiz? Peki ya filler içinde kontakt lens kullanımının mümkün olduğunu söyleseydik bize ne kadar inanır dınız?

Atlar yada filler için kullanılan kontakt lensler, insanlarda olduğu gibi vizyon düzeltmek amacı ile kullanılmasada bir çok insanın katarakt ameliyatı sonrasında yada laser operasyonları akabinde bir dönem koruyucu lens (bandaj lensi) olarak kullandıklarını biliyoruz.Atlar ve filler için üretilen yumuşak kontakt lensler gözü korumak ve enfekte olmayan kornea ülserlerinin tedavi gelişimlerine yardımcı olmak maksadı ile veterinerler tarafından uygulanmaktadır. Ortalama olarak insanların kullandıkları yumuşak kontakt lens çeşitleri temel eğri (Bc) olarak 8.60 ve ortalama lens çapı (Dia) 14.00mm dir. Atlar için üretilen kontakt lensler 18.00mm temel eğri (Bc) ve çap (Dia) olarak 32mm’ye kadar çıkabiliyor.

Aynı yöntem kedi ve köpekler içinde veterinerler tarafından uygulanmaktadır. Kedi ve köpeklerde göz kapaklarının insan göz kapakları ile benzer yapıda olması kontakt lenslerin üst göz kapağı yardımı ile çok daha iyi bir şekilde gözde tutunarak merkezlendiği için kedi ve köpekler lens uygulamasında atlara göre çok daha avantajlı görünüyorlar..

Avrupada amsterdam şehrinde Artis hayvanat bahçesinde bulunan 44 yaşındaki Win Thida adındaki asya filine yaklaşık olarak bir saat süren bir operasyon sonucunda kontakt lens takıldı. Win Thida adındaki fil hayvanat bahçesinde Jumbo adlı fil ile oyun oynarken bir kaza sonucu korneasında yaralanma sonucu bir hasar oluşmuştu..

Lokal bir anestezi ile filin gözüne koruyucu bandaj lensi takıldı. Filin gözünde bulunan yara kontakt lens koruması ile yaranın daha çabuk sürede iyileşmesi mümkün oldu. Atlar için kornea ülserleri genellikle travma ve yaralanma sonucu oluşmaktadır. Bir saman parçası veya bir toz buna neden olabilmektedir. Yarış atları ise genellikle padok çıkışlarında yaşanan mücadele sonucu yaralanabilmektedir. Yaralanma sonucu oluşan kornea ülserleri tedavilerinde avrupa ve dünyada koruyucu olarak kontakt lens tercih edilmektedir. Kısaca kontakt lensler hijyen, steril ve koruyucu özelliği nedeni ile atçılık sektöründe mükemmel bir tedavi çözümü olarak kullanılmaktadır.

Atlar için üretilen kontakt lensler bandaj lensi olarak tedavi edici olarak kullanılmakta olup lens malzemesi olarak % 55, %63 ve hidrofilik (Su Sever) su dengesine sahip polimer özelliklerde üretilmketedir. Oksijen geçirgenliği DK oranı arttıkça kontakt lensin tedavi edici özelliği güçlenmektedir. Atlarda kullanılan lens ürünlerinde DK oranının yüksekliği tedavide en önemli etkenlerden bir tanesidir. At gözünün fiziksel yapısına göre kontakt lensi doğru temel eğride ve dia’da montaj edilmesi tedavi için en önemli unsuudur. Kornea yüzeyinde paralel bir şekilde doğru açıda yerleştirilen kontakt lens göz yaşı akışının doğal olarak devinim olmasını sağladığından atlara yapılacak lens uygulama prosedürü uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Atlar için lens uygulamasına bağlı olarak, bazı lensler daha iyi bir çözüm sağlayabildiğinden ve mevcut teknik danışmanlık hizmetlerimiz hakkında lens dünyası müşteri hizmetlerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Atlar ve tüm hayvan kontakt lensleri ihtiyaçlarında bizimle irtibat kurabilirsiniz.

30 Haziran 2012 Bilinmeyenler

Leave a Reply