Antidepresanlar lens kullanımını olumsuz etkileyebilir!

Antidepresanlar lens kullanımını olumsuz etkileyebilir!

Kontakt lens kullanıcısı olup, aynı zamanda antidepresan ilaç kullanan kişilerde yan etki olarak yıllık kontakt lenslerin bir yada 2 günde kullanılamaz hale gelmesine neden olmaktadır. Antidepresan ilaçların lens kullanımı üzerindeki etkisi en sık rastlanan en negatif etkidir. Özellikle antidepresan ilaç kullanan kişiler non iyonik özelliği olan hammaddelerden üretilmiş kontakt lensleri kullanmaları tavsiye edilmiktedir. Eğer antidepresan ve sürekli olarak bir ilaç kullanmakta iseniz başka rahatsızlıklara davetiye çıkarmadan göz bakım uzmanınızdan gereken bilgileri mutlaka öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Antidepresan ilaç kullanımından ötürü kontakt lensler kısa bir süre içinde, kullanılamaz hale gelmekte ve rahatsızlık hissine neden olabilmektedir.

Antidepresan ilaçların bazı yan etkilerinin olduğu şüphesiz.. Bazı antidepresan ilaçlar yan etki olarak göz kuruluğuna neden olabilmektedir. Göz yaşı salgılarının olumsuz etkilendiği durumlarda göz yaşı kalitesi antidepresan kullanımı nedeniyle düşmekte ve kornea daha az nemlenmektedir. Kontakt lens kullanımında yeteri kadar ıslanmayan ve nemliliğini kaybeden gözde bu nedenle kuruluk hissi yaşanmaktadır.

Ayrıca antidepresan kullanımında dönemin kritikliği nedeni ile kişisel bakım ve hijyen kuralları atlanabildiğinden dolayı ağır depresif rahatsızlıklarda lens kullanımına ara verilmeside unutulmamalıdır.

Leave a Comment