Acanthamoeba Göz Yiyen Parazite Dikkat!

Acanthamoeba Göz Yiyen Parazite Dikkat!

Toprak ve musluk suyunda bulunan bir parazit türü olan Acanthamoeba adlı parazit insan ve hayvanlarda çok ciddi enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Acanthamoeba parazitinin neden olduğu keratit özellikle kontakt lens kullananlarda kornea ülseri şikayetiyle körlüğe kadar varan sonuçlar doğurabilmektedir.

Kontakt lens takılmadan önce ve sonra ellerin gerektiği şekilde yıkanmaması ve çok amaçlı lens solüsyonlarının lensleri yeterince dezenfekte edememesi gibi nedenler enfeksiyon risklerini büyütüyor. Bazı kontakt lens solüsyonlarının dezenfeksiyon gücünün yetersizliği acanthamoeba parazitinin gözde yayılmasına ortam hazırlamaktadır. Acanthamoeba parazitine karşı alınacak en iyi önlem hidrojen peroksit bazlı solüsyonlar kullanarak kontakt lens bakımı yapmak..

Acanthamoeba nasıl bulaşıyor?

Halk arasında göz yiyen parazit olarak bilinen acanthamoeba; Musluk suyu, havuzlar, tozlu ortamlar, umuma açık tuvaletler, spor salonları duşları ve hijyen kurallarına dikkat edilmeyen her alanda bulaşma riski sözkonusu olabiliyor. Acanthamoeba parazitinin neden olduğu keratit vakaları ve göz enfeksiyonlarına dünyada ender olarak rastlanmasına rağmen vakaların %75’i körlükle sonuçlanmaktadır.

Acanthamoeba parazitinden korunmanın yolları nelerdir?

 • Kontakt lenslerinizi (renkli lensler) arkadaşlarınızla paylaşmayınız.
 • Ellerinizi sıkça yıkayınız.
 • Havuz ve denizde yüzücü gözlüğü takın.
 • Lens bakımında hidrojen peroksit içeren solüsyonları tercih edin.
 • Kontakt lenslerinizi temiz tutarak değişim zamanlarına mutlaka uyunuz.
 • Süresi dolan kontak lenslerinizi takmayın.
 • Umumi tuvalet ve duşları mümkünse kullanmayın.
 • Duş ve banyo esnasında lenslerinizi gözünüzden çıkarın.
 • Kontakt lenslerle uyumayınız.
 • Aşağıdaki belirtilerden en az ikisini yaşıyorsanız mutlaka göz hekimine müracaat ediniz. Sürekli olarak gözlerde kaşıntı, yüksek miktarda sulanma, ışığa karşı aşırı duyarlılık, üst göz kapaklarında şişiklik ve gözlerde ağrı hissi. Göz yiyen parazit vakalarında hızlandırılmış bir şekilde üç haftaya varan tedavi süresince günde 20 dakikalık aralarla göz damlası kullanılarak yapılmakta ve şiddetli vakalarda kornea nakli yapılmaktadır.

  Leave a Comment

  yün cami halıları
  mide küçültme
  mide küçültme ameliyatı
  mide küçültme
  Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
  Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor.